Calgary, Alberta, 3 listopada 2021 r. (GLOBE NEWSWIRE) — STEP Energy Services Ltd. („Spółka” lub „STEP”) z przyjemnością ogłasza wyniki finansowe i operacyjne za wrzesień 2021 r. Niniejszy komunikat prasowy należy łączyć z analizą i omówieniem kierownictwa („MD&A”) za trzy i dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. oraz z niebadanymi skróconymi skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi za okresy roczne („Kwartalne Sprawozdania Finansowe”). Czytelnicy powinni również zapoznać się z sekcjami „Informacje i oświadczenia dotyczące przyszłości”, „Porady prawne” oraz „Środki niepodlegające MSSF” na końcu niniejszego komunikatu prasowego. O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie kwoty i środki finansowe wyrażone są w dolarach kanadyjskich. Aby uzyskać więcej informacji na temat STEP, prosimy odwiedzić stronę internetową SEDAR www.sedar.com, w tym z rocznym arkuszem informacyjnym spółki za rok zakończony 31 grudnia 2020 r. (z dnia 31 marca 2020 r.). 2021 17) („AFI”).
(1) Zobacz środki niepodlegające MSSF. „Skorygowana EBITDA” to miara finansowa niezaprezentowana zgodnie z MSSF i równa się wartości netto przed kosztami finansowymi, amortyzacją, stratami (zyskami) ze zbycia środków trwałych, bieżącymi i odroczonymi rezerwami podatkowymi oraz dochodami z odzysku (stratami), wynagrodzeniem kapitałowym, kosztami transakcji, (zyskiem) stratą z kontraktów terminowych na walutę, (zyskiem) stratą z wymiany walut, utratą wartości. „Skorygowana EBITDA w %” jest obliczana jako skorygowana EBITDA podzielona przez przychody.
(2) Zobacz środki niezgodne z MSSF. „Kapitał obrotowy”, „Całkowite długoterminowe zobowiązania finansowe” i „Zadłużenie netto” to środki finansowe, które nie są prezentowane zgodnie z MSSF. „Kapitał obrotowy” równa się sumie aktywów obrotowych pomniejszonej o całkowite zobowiązania bieżące. „Całkowite długoterminowe zobowiązania finansowe” obejmują pożyczki długoterminowe, zobowiązania z tytułu długoterminowego leasingu i inne zobowiązania. „Zadłużenie netto” równa się pożyczkom i pożyczkom przed odroczonymi opłatami finansowymi pomniejszonymi o środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych.
Przegląd trzeciego kwartału 2021 r. Trzeci kwartał 2021 r. był dla STEP najlepszym kwartałem od początku pandemii, która wybuchła na początku 2020 r. Na wyniki te wpłynęła rygorystyczna kontrola kosztów wewnętrznych i wzmożona aktywność naszych klientów, ponieważ ceny towarów wzrosły do wieloletnich maksimów, a globalne zapasy nadal spadały ze względu na wzmożoną aktywność gospodarczą i płynność.
Rosnące zapotrzebowanie na węglowodory i ceny doprowadziły do stopniowego wzrostu produkcji w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a lepsza aktywność wiertnicza zwiększyła popyt na usługi firmy. Łącznie STEP wydobył 496 000 ton materiału podsadzkowego w trzecim kwartale 2021 r., w porównaniu do 283 000 ton w trzecim kwartale 2020 r. i 466 000 ton w drugim kwartale 2021 r. Średnia liczba wiertni w USA wyniosła 484 w trzecim kwartale 2021 r., co stanowi wzrost o 101% rok do roku i 11% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Średnia liczba wiertni w Kanadzie wyniosła 150 w kwartale, co stanowi wzrost o 226% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r. i wzrost o 111% w porównaniu z sezonowym spadkiem aktywności zaobserwowanym w drugim kwartale 2021 r. z powodu wiosennego rozpadu.
Przychody STEP w trzecim kwartale 2021 r. wzrosły o 114% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i o 24% w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r., osiągając 133,2 mln USD. Wzrost rok do roku był napędzany przez silne ożywienie w 2020 r. po spowolnieniu aktywności. Na przychody wpłynęło również wyższe wykorzystanie w Kanadzie i USA oraz umiarkowanie wyższe ceny.
STEP wygenerował skorygowany zysk EBITDA w wysokości 18,0 mln USD w trzecim kwartale 2021 r., co stanowi wzrost o 98% w porównaniu z kwotą 9,1 mln USD wygenerowaną w trzecim kwartale 2020 r. i wzrost o 54% w porównaniu z kwotą 11,7 mln USD w drugim kwartale 2021 r. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. spółka rozpoznała 1,1 mln USD w ramach programu Kanadyjskiej Dopłaty do Płac („CEWS”) (30 września 2020 r. – 4,5 mln USD, 30 czerwca 2021 r. – 1,9 mln USD) dotacji w celu obniżenia kosztów osobowych. Firmy obserwują wkraczającą do działalności inflację kosztów, odzwierciedlającą napięte rynki pracy i ograniczenia globalnego łańcucha dostaw, które doprowadziły do wyższych kosztów, dłuższych terminów realizacji, a czasami wręcz niedoborów.
Firma odnotowała stratę netto w wysokości 3,4 mln USD (podstawowy zysk na akcję w wysokości 0,05 USD) w trzecim kwartale 2021 r., co stanowi poprawę w porównaniu ze stratą netto w wysokości 9,8 mln USD (podstawowy zysk na akcję w wysokości 0,14 USD) i stratą netto w wysokości 10,6 mln USD w pierwszym kwartale 2021 r. oraz 0,16 mln USD w drugim kwartale (podstawowy zysk na akcję w wysokości 0,16 USD). Strata netto obejmuje koszty finansowe w wysokości 3,9 mln USD (III kw. 2020 r. – 3,5 mln USD, II kw. 2021 r. – 3,4 mln USD) oraz wynagrodzenie oparte na akcjach w wysokości 0,3 mln USD (III kw. 2020 r. – 0,9 mln USD, II kw. 2021 r. – 2,6 mln USD). Zmniejszenie straty netto wynikało z wyższych przychodów wynikających z większej aktywności, w połączeniu z dyscypliną wzrostu i utrzymaniem kosztów ogólnych oraz ekonomii skali ze struktury sprzedaży, kosztów ogólnych i administracyjnych („SG&A”).
Rachunek bilansowy nadal się poprawiał wraz ze wzrostem aktywności. W ramach swoich celów w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego („ESG”) firma nadal dokonuje ukierunkowanych inwestycji w celu poprawy efektywności i zmniejszenia wpływu swoich działań na środowisko. Inwestuje również w kapitał obrotowy, aby dostosować go do zwiększonych poziomów należności i zapasów, aby sprostać wyższym poziomom dochodów. Kapitał obrotowy na dzień 30 września 2021 r. wyniósł 33,2 mln USD, w porównaniu z 44,6 mln USD na dzień 31 grudnia 2020 r., głównie ze względu na uwzględnienie 21 mln USD w zobowiązaniach bieżących związanych z planowanymi spłatami zadłużenia rozpoczynającymi się w 2022 r. (31 grudnia 2020 r. – brak).
Wzmocniony bilans i pozytywne prognozy na lata 2021 i 2022 pozwalają spółce na przedłużenie terminu zapadalności linii kredytowej do 30 lipca 2023 r. (patrz Płynność i zasoby kapitałowe – Zarządzanie kapitałem – Zadłużenie). Na dzień 30 września 2021 r. spółka nadal spełnia wszystkie zobowiązania finansowe i niefinansowe wynikające z naszej linii kredytowej i nie przewiduje się, aby spółka ubiegała się o przedłużenie postanowień dotyczących ulg w klauzulach.
Warunki w branży W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. zaobserwowano konstruktywną poprawę aktywności gospodarczej, co prowadzi do optymizmu na pozostałą część 2021 r. i na rok 2022. Chociaż popyt na ropę naftową nie osiągnął poziomów sprzed pandemii, popyt na nią wzrósł, a podaż stopniowo się odrodziła, co doprowadziło do redukcji zapasów. Przyczyniło się to do silnych cen surowców, osiągających wieloletnie maksima, co pobudziło wzmożoną działalność wiertniczą i wykończeniową oraz popyt na nasze usługi.
Oczekujemy, że globalne ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane, a zwiększona płynność i skumulowany popyt konsumpcyjny będą napędzać aktywność gospodarczą. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju („OECD”) prognozuje, że produkt krajowy brutto („PKB”) Kanady wzrośnie o 6,1% w 2021 r. i 3,8% w 2022 r., podczas gdy PKB USA wzrośnie o 3,6% w 2021 r. i 3,6% w 2022 r. Oczekuje się, że spowoduje to wzrost zapotrzebowania na energię. Oczekuje się, że regularny wzrost produkcji w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową („OPEC”), Rosji i niektórych innych producentach (łącznie „OPEC+”), w połączeniu z ostatnimi niedoinwestowaniami i krzywymi spadku produkcji skutkującymi ograniczeniami podaży w Ameryce Północnej, utrzymają globalną równowagę podaży energii.
Wyższe i bardziej stabilne ceny surowców powinny doprowadzić do skromnego zwiększenia planów kapitałowych dla północnoamerykańskich producentów ropy naftowej i gazu. Zaczynamy dostrzegać rozbieżność na rynku, ponieważ spółki publiczne ograniczają swoje wydatki ze względu na presję inwestorów, aby zwrócić kapitał akcjonariuszom, podczas gdy spółki prywatne zwiększają swoje plany kapitałowe, aby skorzystać z poprawy cen surowców. Na podaż w Ameryce Północnej wpłynął również wzrost zatrudnienia i wyzwania w łańcuchu dostaw, które spowolniły wzrost aktywności. Obecna fala pandemii, napędzana wariantem Delta, zakłóciła działalność bardziej dotkliwie niż poprzednie fale, wymagając stałej komunikacji z klientami i personelem operacyjnym w celu odpowiedniego obsadzenia istniejącego personelu. Rynek pracy zmaga się z niedoborami, z intensywną konkurencją w wielu branżach i uprawnionymi pracownikami rezygnującymi z branż wydobywczych, co prowadzi do wzrostu kosztów, ponieważ obecni i potencjalni pracownicy żądają wyższych płac. Łańcuchy dostaw części, stali, materiałów podsadzkowych i chemikaliów w branży usług dla złóż ropy naftowej również odczuły skutki długich terminów realizacji, przy czym niektóre wyceny dostaw są dostarczane ponad 12 miesięcy po zamówieniu, a także rosnących kosztów.
Kanadyjski rynek rur zwijanych i sprzętu do szczelinowania zbliża się do stanu równowagi. Oczekuje się, że rosnąca liczba prac wiertniczych i wykończeniowych zwiększy popyt na dodatkową przepustowość rynku. STEP będzie nadal zabiegać o to, aby branża zachowała samodyscyplinę, zwiększając zatrudnienie tylko wtedy, gdy ceny będą odzwierciedlać świadomość producentów dotyczącą poprawy sytuacji gospodarczej spowodowanej wyższymi cenami surowców.
1 (Canada Economic Snapshot, 2021) Źródło: https://www.oecd.org/economy/canada-economic-snapshot/2 (US Economic Snapshot, 2021) Źródło: https://www.oecd.org/economy/US Economic Snapshot/
W USA na rynku rur zwijanych i sprzętu do szczelinowania występuje niewielka nadpodaż, ale oczekuje się, że w niedalekiej przyszłości osiągnie on równowagę. Ostatni wzrost aktywności doprowadził do pojawienia się na rynku kilku nowych małych i średnich przedsiębiorstw. Ci nowi gracze w dużej mierze reaktywowali starsze aktywa, które nie dysponowały tak wydajną i ekonomiczną technologią, jak główne aktywa zarządzane przez STEP i innych liderów rynku. Chociaż nowi gracze zwiększyli moce produkcyjne, oczekuje się, że popyt i dostępność sprzętu się zmniejszą, ponieważ niedobory siły roboczej ograniczą liczbę urządzeń dostępnych na rynku.
Wyższe ceny są niezbędne, aby zapewnić, że branża usług naftowych będzie w stanie nadążyć za oczekiwanym wzrostem aktywności i uniknąć dalszego ograniczania marży z powodu presji inflacyjnej. Korzyści płynące z wyższych cen surowców przeniosły się jedynie nieznacznie na sektor usług, którego ceny pozostają poniżej zrównoważonych poziomów. STEP prowadzi rozmowy cenowe z klientami w Kanadzie i USA i spodziewa się dalszych ulepszeń cen w Kanadzie i USA w IV kw. 2021 r. i I poł. 2022 r.
Te ulepszenia są kluczowe dla umożliwienia sektorowi usług naftowych reagowania na rosnącą narrację ESG w branży. STEP był jednym z pierwszych liderów we wprowadzaniu urządzeń niskoemisyjnych i będzie to kontynuował, zgodnie ze swoim zobowiązaniem do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na rynek. Obsługuje dwupaliwową pompę szczelinującą o mocy 184 750 koni mechanicznych („HP”) i pompę szczelinującą zasilaną Tier 4 o mocy 80 000 koni mechanicznych, a także dodaje technologię redukcji biegu jałowego do rosnącej liczby instalacji, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ich wpływ na środowisko. Firma podjęła również kroki w celu elektryfikacji, opracowując zintegrowaną cewkę STEP-XPRS i jednostkę szczelinującą, która zmniejsza liczbę urządzeń i personelu o 30%, poziom hałasu o 20% i emisje o około 11%.
Prognozy na IV kwartał 2021 r. i I kwartał 2022 r. W Kanadzie oczekuje się, że IV kwartał 2021 r. przewyższy IV kwartał 2020 r. i IV kwartał 2019 r. Prognozy na pierwszy kwartał 2022 r. będą podobnie silne. Rynek pozostaje konkurencyjny i wrażliwy na podwyżki cen, ale oczekiwany wzrost aktywności w pierwszym kwartale 2022 r. skłonił niektórych producentów do przeniesienia planów wierceń i ukończenia na czwarty kwartał 2021 r. w celu zabezpieczenia sprzętu. Firma otrzymała również zapytania o dostępność urządzeń w drugim kwartale 2022 r., chociaż widoczność w tym kwartale pozostała ograniczona. Sprzęt kadrowy stał się istotnym ograniczeniem dla operacji, a kierownictwo podejmuje kroki w celu przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych talentów. Oczekuje się, że to wyzwanie dla całej branży ograniczy podaż dodatkowego sprzętu na rynku.
Operacje STEP w USA wykazały poprawę wzrostu przychodów w trzecim kwartale 2021 r., trend, który naszym zdaniem utrzyma się przez resztę roku i w 2022 r. Aktywność w zakresie wierceń i kończenia odwiertów nadal poprawia się w szybszym tempie niż w Kanadzie, a równowaga między podażą a popytem powinna się nadal zacieśniać. Oczekuje się, że wysokie wykorzystanie trzech flot urządzeń do szczelinowania firmy będzie miało miejsce od czwartego kwartału 2021 r. do 2022 r., a klienci będą rezerwować sprzęt w połowie drugiego kwartału. Oczekuje się również wzrostu usług rur zwijanych w USA, przy czym wyższe wykorzystanie spodziewane jest między czwartym kwartałem a połową drugiego kwartału 2022 r. Firma spodziewa się dalszego wzrostu cen i ma możliwość zdyscyplinowanej rozbudowy floty. Podobnie jak w Kanadzie, problemy z obsadą stanowisk terenowych w Stanach Zjednoczonych nadal stanowią poważne ograniczenie w zakresie powrotu sprzętu do terenu.
Finansowanie Poprawa wyników za trzy i dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. pozwoliła STEP na skuteczne zarządzanie okresem ulgi w spłacie zobowiązań przy wsparciu naszego konsorcjum banków (patrz Płynność i zasoby kapitałowe – Zarządzanie kapitałem – Zadłużenie). Spółka spodziewa się powrotu do normalnych wskaźników kapitałowych i kredytowych do połowy 2022 r. i w związku z tym nie przewiduje wydłużenia okresu ulgi w spłacie zobowiązań.
Nakłady inwestycyjne Plan kapitałowy spółki na rok 2021 utrzymuje się na poziomie 39,1 mln USD, w tym 31,5 mln USD na kapitał konserwacyjny i 7,6 mln USD na kapitał optymalizacyjny. Z tej kwoty 18,2 mln USD przeznaczono na działalność w Kanadzie, a pozostałe 20,9 mln USD na działalność w USA. Spółka przeznaczyła 25,5 mln USD na wydatki inwestycyjne w ciągu dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. i oczekuje, że budżet na rok 2021 zostanie przeniesiony na rok fiskalny 2022. STEP będzie nadal oceniać i zarządzać swoim sprzętem obsługowym i planami kapitałowymi w oparciu o popyt rynkowy na usługi STEP i opublikuje budżet kapitałowy na rok 2022 po zakończeniu rocznego cyklu planowania biznesowego.
Firma STEP ma w WCSB 16 jednostek rur zwijanych. Jednostki rur zwijanych tej firmy są przeznaczone do obsługi najgłębszych odwiertów WCSB. Operacje szczelinowania firmy STEP skupiają się na głębszych i bardziej wymagających technicznie blokach w Albercie i północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej. STEP ma moc 282 500 koni mechanicznych, z czego około 132 500 może pracować na dwóch rodzajach paliwa. Firmy wdrażają lub wyłączają jednostki rur zwijanych lub moc szczelinowania w zależności od tego, czy rynek jest w stanie wspierać wykorzystanie docelowe i zyski ekonomiczne.
(1) Patrz środki nieobjęte MSSF.(2) Dzień operacyjny definiuje się jako wszelkie operacje związane z rurami zwijanymi i szczelinowaniem wykonywane w ciągu 24 godzin, z wyłączeniem sprzętu pomocniczego.
Działalność kanadyjska nadal się poprawiała w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 r., przy czym przychody wzrosły o 38,7 mln USD, czyli o 86% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r. Przychody ze szczelinowania wzrosły o 35,9 mln USD, a przychody ze zwijanych rur wzrosły o 2,8 mln USD. Wzrost o milion USD w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Zwiększona aktywność w zakresie wierceń i realizacji oraz struktura klientów spowodowały wydłużenie dni operacyjnych dla obu linii serwisowych.
Kanadyjski biznes wygenerował skorygowany zysk EBITDA w wysokości 17,3 mln USD (21% przychodów) w trzecim kwartale 2021 r., co jest wynikiem nieznacznie wyższym od 17,2 mln USD (38% przychodów) wygenerowanych w trzecim kwartale 2020 r. Pomimo wyższych przychodów skorygowany zysk EBITDA pozostał niezmieniony ze względu na niższy CEWS w tym kwartale. Trzeci kwartał 2021 r. obejmował CEWS w wysokości 1,3 mln USD w porównaniu do 4,1 mln USD w trzecim kwartale 2020 r. Na kwartał wpłynęło również odzyskanie świadczeń związanych z wynagrodzeniami i odwrócenie obniżek wynagrodzeń z dniem 1 stycznia 2021 r. Podczas gdy struktura kosztów ogólnych i SG&A została zwiększona w celu wsparcia zwiększonych operacji terenowych w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r., firma jest zobowiązana do utrzymania szczupłej struktury kosztów.
Przychody z frackingu w Kanadzie w wysokości 65,3 mln USD znacznie wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r., ponieważ STEP obsługiwał cztery spready w porównaniu z trzema spreadami w trzecim kwartale 2020 r. Rozsądne wykorzystanie linii serwisowej wyniosło 244 dni w porównaniu ze 158 dniami w trzecim kwartale 2020 r., ale zostało dotknięte okresem braku aktywności na początku września. Część tego braku aktywności wynika z przejścia branży na model obsługi „just-in-time”, który został poważniej zakłócony przez pandemię w tym kwartale i ciągłą presję cenową konkurencji. Przychody w wysokości 268 000 USD dziennie wzrosły ze 186 000 USD dziennie w trzecim kwartale 2020 r., głównie ze względu na strukturę klientów, która spowodowała, że STEP dostarczał większość pompowanego materiału podsadzkowego. Około 67% odwiertów zabiegowych to gaz ziemny i kondensat w formacji Montney, a pozostała część pochodzi z lekkich formacji naftowych. Wysokie ceny gazu ziemnego nadal aby zwiększyć popyt na nasze usługi szczelinowania hydraulicznego w północno-zachodniej Albercie i północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej.
Koszty operacyjne rosną wraz z działalnością, przy czym koszty produktów i wysyłki są najbardziej znaczące ze względu na zwiększoną ilość materiału podsadzkowego dostarczanego przez STEP. Wyższe są również koszty wynagrodzeń ze względu na wzrost zatrudnienia i odzyskanie wynagrodzeń. Pomimo wyższych kosztów, udział operacji szczelinowania w wynikach operacyjnych był wyższy niż w trzecim kwartale 2020 r. ze względu na duże obciążenie pracą i dobrą wydajność operacyjną w lokalizacjach klientów.
Przychody z kanadyjskich rur zwijanych w trzecim kwartale 2021 r. wyniosły 18,2 mln USD, w porównaniu z 15,4 mln USD w analogicznym okresie 2020 r., przy 356 dniach roboczych w porównaniu z 319 dniami w trzecim kwartale 2020 r. STEP obsługiwał średnio siedem jednostek rur zwijanych w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z pięcioma jednostkami rok wcześniej. Zwiększenie zatrudnienia i cofnięcie cięć płac wprowadzonych w 2020 r. skutkowały wyższymi kosztami wynagrodzeń, podczas gdy struktura klientów i stanowisk skutkowała wyższymi kosztami produktów i rur zwijanych. W rezultacie działalność operacyjna miała mniejszy wpływ na wyniki Kanady w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r.
Trzeci kwartał 2021 r. w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. Całkowity przychód w Kanadzie w trzecim kwartale 2021 r. wyniósł 83,5 mln USD, w porównaniu z 73,2 mln USD w drugim kwartale 2021 r. Sezon rozpoczyna się od obniżek sezonowych z powodu przerwy wiosennej. Było to spowodowane wyższymi nakładami inwestycyjnymi poniesionymi przez naszych klientów w wyniku poprawy otoczenia cenowego surowców. Liczba platform wiertniczych w trzecim kwartale wzrosła ponad dwukrotnie do 150 z 71 w drugim kwartale 2021 r.
Skorygowana EBITDA za trzeci kwartał 2021 r. wyniosła 17,3 mln USD (21% przychodów) w porównaniu do 15,6 mln USD (21% przychodów) za drugi kwartał 2021 r. Skorygowana EBITDA wzrosła sekwencyjnie, ponieważ koszty zmienne wzrosły proporcjonalnie do wzrostu przychodów, a koszty stałe były w dużej mierze spójne. Trzeci kwartał 2021 r. obejmował CEWS w wysokości 1,3 mln USD, co stanowi spadek w porównaniu z 1,8 mln USD odnotowanymi w drugim kwartale 2021 r.
Szczelinowanie kontynuowano przez cztery okresy, 244 dni w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu do 174 dni w drugim kwartale. Przychody w wysokości 65,3 mln USD nie wzrosły wraz z liczbą dni roboczych ze względu na 16% spadek przychodów dziennie. Chociaż ceny pozostały niezmienne w każdym kwartale, klient i struktura pracy wymagały mniejszej mocy pomp i sprzętu terenowego, co skutkowało niższymi dziennymi przychodami. Dalszym spadkiem dziennych przychodów była redukcja pompowania materiału podsadzkowego, ponieważ STEP pompował 218 000 ton materiału podsadzkowego na stopień, osiągając 63 tony w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu do 275 000 ton na stopień w drugim kwartale 2021 r., czyli 142 tony.
Działalność związana z rurami zwijanymi kontynuowała eksploatację siedmiu jednostek rur zwijanych przez 356 dni roboczych, generując przychód w wysokości 18,2 mln USD w trzecim kwartale 2021 r., w porównaniu do 17,8 mln USD w drugim kwartale 2021 r. przy 304 dniach roboczych. Wykorzystanie zostało w dużej mierze zrównoważone spadkiem przychodów dziennych z 59 000 USD do 51 000 USD dziennie w drugim kwartale z powodu zwiększonej liczby operacji szczelinowania pierścieniowego, które wiązały się z mniejszą liczbą cykli pracy rur zwijanych i niższymi przychodami z tego tytułu.
W ciągu dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2021 r., w porównaniu z dziewięcioma miesiącami zakończonymi 30 września 2020 r., przychody z działalności kanadyjskiej za pierwsze dziewięć miesięcy 2021 r. wzrosły o 59% rok do roku do 266,1 mln USD. Przychody z szczelinowania wzrosły o 92,1 mln USD, czyli 79%, ze względu na wyższą liczbę dni operacyjnych w połączeniu z wyższymi dziennymi przychodami, głównie ze względu na zwiększone obciążenia materiałem podsadzkowym dostarczanym przez STEP. Działalność związana z rurami zwijanymi poprawiła się w porównaniu z poprzednim rokiem, a przychody wzrosły o 6,5 mln USD, czyli 13%, dzięki intensywnej konkurencji rynkowej. Liczba dni operacyjnych wzrosła tylko o 2%, podczas gdy dzienne przychody wzrosły o 10% ze względu na skromne ulepszenia cen i wyższy wkład usług pompowania płynów i azotu.
Skorygowana EBITDA za dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. wyniosła 54,5 mln USD (20% przychodów) w porównaniu z 39,1 mln USD (23% przychodów) za ten sam okres w 2020 r. Skorygowana EBITDA poprawiła się, ponieważ wzrost przychodów przewyższył wzrost kosztów, ponieważ operacje utrzymały szczupłą strukturę kosztów ogólnych i sprzedaży, ogólnych i administracyjnych wdrożoną w poprzednim roku. Na koszty operacyjne wpłynęła presja inflacyjna kosztów materiałów z powodu ograniczeń globalnego łańcucha dostaw i odwrócenia cięć płac na początku 2021 r. Skorygowana EBITDA za dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2020 r. została negatywnie dotknięta przez pakiet odpraw w wysokości 3,2 mln USD związany z dostosowaniem skali operacji na początku pandemii. Za dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. CEWS dla kanadyjskiej działalności wyniósł 6,7 mln USD w porównaniu z 6,9 mln USD w tym samym okresie w 2020 r.
Działalność firmy STEP w USA rozpoczęła się w 2015 r. od świadczenia usług związanych z rurami zwijanymi. STEP posiada 13 instalacji rur zwijanych w basenach Permian i Eagle Ford w Teksasie, w złożu Bakken Shale w Dakocie Północnej oraz w basenach Uinta-Piceance i Niobrara-DJ w Kolorado. Firma STEP rozpoczęła działalność w zakresie szczelinowania hydraulicznego w USA w kwietniu 2018 r. Amerykańskie przedsiębiorstwo dysponuje 207 500 stanowiskami hydraulicznymi do szczelinowania hydraulicznego, z czego około 52 250 jest przystosowanych do zasilania paliwem mieszanym. Szczelinowanie hydrauliczne odbywa się głównie w basenach Permian i Eagle Ford w Teksasie. Zarząd stale dostosowuje moce produkcyjne i rozmieszczenie regionalne w celu optymalizacji wykorzystania, wydajności i zysków.
(1) Patrz środki nieobjęte MSSF.(2) Dzień operacyjny definiuje się jako wszelkie operacje związane z rurami zwijanymi i szczelinowaniem wykonywane w ciągu 24 godzin, z wyłączeniem sprzętu pomocniczego.
W trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r. działalność w USA nadal wykazywała tendencję do poprawy wyników i skorygowanego zysku EBITDA. Rosnące ceny surowców pobudziły wzrost aktywności wiertniczej i końcowej, co pozwoliło STEP na uruchomienie trzeciej floty frackingowej w trzecim kwartale 2021 r. Przychody za trzy miesiące zakończone 30 września 2021 r. wyniosły 49,7 mln USD, co stanowi wzrost o 184% w porównaniu z 17,5 mln USD w tym samym roku. W porównaniu z rokiem poprzednim aktywność gospodarcza w 2020 r. odnotowała wzrost w odpowiedzi na bezprecedensową redukcję spowodowaną pandemią. W porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r. przychody ze szczelinowania wzrosły o 20,1 mln USD, a przychody ze zwijanych rur wzrosły o 12 mln USD.
Skorygowana EBITDA za trzy miesiące zakończone 30 września 2021 r. wyniosła 4,2 mln USD (8% przychodów) w porównaniu ze skorygowaną stratą EBITDA w wysokości 4,8 mln USD (8% przychodów) za trzy miesiące zakończone 30 września 2020 r. (-27% dochodu). EBITDA za rok 2020 wynikała z niewystarczających przychodów na pokrycie stałej bazy kosztów pomimo zwolnień i innych środków mających na celu złagodzenie wpływu recesji. W trzecim kwartale 2021 r. firma nadal odnotowywała skromne poprawy cen, ale zatrudnianie i zatrzymywanie doświadczonego personelu stało się coraz droższe ze względu na inflację i globalne opóźnienia w łańcuchu dostaw, a także wyższe koszty materiałów i części ze względu na wyższe wynagrodzenia. Wyniki te stanowią wyzwanie dla wydajności.
Przychody z frackingu w USA wyniosły 29,5 mln USD, co stanowi wzrost o 215% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r., ponieważ STEP obsługiwał trzy rozlokowania frackingu w porównaniu z zaledwie jednym w zeszłym roku. Operacje frackingu stopniowo rozszerzały się w 2021 r., a linia usługowa osiągnęła 195 dni roboczych w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z 39 w tym samym okresie w 2020 r. Przychody dzienne spadły z 240 000 USD w trzecim kwartale 2020 r. do 151 USD w trzecim kwartale 2021 r. z powodu niższych przychodów z materiałów podsadzkowych na skutek zmian w strukturze klientów, ponieważ klienci decydowali się na pozyskiwanie własnych materiałów podsadzkowych.
Koszty operacyjne wzrosły wraz z poziomem aktywności, ale w mniejszym stopniu niż wzrost przychodów, co przełożyło się na znacznie większy wkład działalności operacyjnej w wyniki finansowe USA. Z powodu trudnej sytuacji na rynku pracy koszty osobowe nadal rosną, a terminy realizacji kluczowych podzespołów wydłużają się, co zwiększa presję inflacyjną na koszty. Ceny nadal rosły, ale były umiarkowane ze względu na niewielką nadwyżkę sprzętu i wciąż konkurencyjny rynek. Oczekuje się, że różnica ta zmniejszy się w czwartym kwartale i w 2022 r.
Amerykańskie rury zwijane kontynuowały swoją dynamikę z przychodami w wysokości 8,2 mln USD w 2020 r., w porównaniu z 8,2 mln USD w trzecim kwartale 2020 r. STEP jest wyposażony w 8 jednostek rur zwijanych i ma czas pracy 494 dni, w porównaniu do 5 i 216 dni w trzecim kwartale 2020 r. Wzrost wykorzystania wiązał się z przychodami w wysokości 41 000 USD dziennie, w porównaniu do 38 000 USD w tym samym okresie rok wcześniej, ponieważ stawki zaczęły rosnąć w Północnej Dakocie i Kolorado. Zachodni Teksas i Południowy Teksas nadal borykają się ze sporadyczną aktywnością i niskimi cenami z powodu rozdrobnionych rynków i mniejszych konkurentów obniżających swoje ceny, aby uzyskać dźwignię. Pomimo intensywnej konkurencji na rynku, STEP poczynił postępy w zabezpieczaniu wykorzystania i odzyskiwania cen dzięki swojej strategicznej obecności na rynku i reputacji w zakresie realizacji. Podobnie jak pękanie, rury zwijane borykają się ze zwiększonymi kosztami związanymi z robocizną, a także materiałami, częściami i stalą dla ciągu rur zwijanych.
Działalność operacyjna w USA w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. za trzy miesiące zakończone 30 września 2021 r. wygenerowała 49,7 mln USD w oparciu o wyższe oczekiwania dotyczące przychodów w drugim kwartale 2021 r. Przychody z usług szczelinowania wzrosły o 10,5 mln USD, a przychody z rur zwijanych wzrosły o 4,8 mln USD w porównaniu z poprzednim kwartałem. Rosnące ceny surowców w dalszym ciągu napędzają ożywienie w zakresie wierceń i realizacji projektów, a działalność STEP jest dobrze przygotowana, aby skorzystać ze zwiększonego wykorzystania zasobów.
Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 3,2 mln USD w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r., ponieważ firma była w stanie zwiększyć moce produkcyjne i wykorzystanie przy minimalnym wzroście kosztów ogólnych i sprzedaży, ogólnych i administracyjnych. Przedsiębiorstwa te nadal koncentrują się na zrównoważonym wzroście w strukturze wsparcia, jednocześnie dążąc do poprawy cen i spójnego planu pracy na pozostałą część roku i na rok 2022.
Wzrost spreadów trzeciego szczelinowania, w połączeniu ze zmianą struktury klientów i poprawą popytu, skutkował wyższymi przychodami z usług szczelinowania. Linia serwisowa miała 195 dni roboczych w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu do 146 dni w drugim kwartale 2021 r. Przychody dzienne wzrosły do 151 000 USD z 130 000 USD w drugim kwartale dzięki lepszym cenom, a także zwiększonemu pompowaniu chemikaliów podsadzkowych ze względu na większe obciążenie pracą. Wkład działalności operacyjnej do wyników w USA poprawił się, ponieważ w drugim kwartale 2021 r. uwzględniono opłaty przejściowe związane z uruchomieniem trzeciej floty szczelinującej, ze względu na wyższe przepływy ze sprzedaży materiałów podsadzkowych i chemikaliów oraz odpowiednio niższe koszty konserwacji. Koszty ogólne linii serwisowej wzrosły, aby obsłużyć wyższy poziom aktywności i dodatkowe floty sprzętu.
Przychody z rur zwijanych w USA wzrosły o 4,8 mln USD w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. ze względu na zwiększony poziom aktywności, co przełożyło się na 494 dni roboczych w trzecim kwartale 2021 r. w porównaniu z 422 w drugim kwartale 2021 r. Przychody z rur zwijanych w trzecim kwartale wyniosły 41 000 USD dziennie, w porównaniu z 36 000 USD dziennie w drugim kwartale 2021 r. ze względu na wyższy wkład usług związanych z azotem przemysłowym i wyższe koszty recyklingu sznurów. Koszty zmienne pozostały stabilne sekwencyjnie, rosnąc wraz ze wzrostem aktywności, ale koszty pracy, największy pojedynczy wydatek w linii usług, poprawiły wydajność wraz ze wzrostem przychodów.
W przypadku dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. w porównaniu do dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2020 r. przychody z działalności operacyjnej w USA za dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. wyniosły 111,5 mln USD, podczas gdy w przypadku dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. W przypadku dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2020 r. przychody wyniosły 129,9 mln USD. Spadek wynikał głównie ze zmiany struktury klientów, którzy decydowali się na korzystanie z własnego materiału podsadzkowego. Działalność operacyjna w USA poprawiła się w pierwszym kwartale 2020 r., dopóki pandemia nie doprowadziła do bezprecedensowego spadku aktywności gospodarczej i cen surowców do historycznie niskich poziomów, co doprowadziło do gwałtownego ograniczenia wierceń i zakończeń. W drugim i trzecim kwartale 2021 r. odnotowano znaczną poprawę w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r., ale aktywność nie powróciła do poziomów sprzed pandemii. Ostatnia poprawa zysków wraz z lepszymi perspektywami jest pozytywnym wskaźnikiem trwającego ożywienia.
Na podstawie sekwencyjnej poprawy działalności, operacje w USA wygenerowały dodatnią skorygowaną EBITDA w wysokości 2,2 mln USD (2% przychodów) za dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r., w porównaniu ze skorygowaną EBITDA w wysokości 0,8 mln USD (2% przychodów) za ten sam okres 1%) w 2020 r. Skorygowana EBITDA poprawiła się nieznacznie dzięki lepszym cenom sprzętu, niższej strukturze SG&A i lepszemu przepływowi sprzedaży produktów. Jednak ze względu na globalne ograniczenia łańcucha dostaw firma odczuwa presję inflacyjną na koszty materiałów, a także zwiększone koszty wynagrodzeń z powodu konkurencyjnego środowiska pracy. Dziewięć miesięcy zakończonych 30 września 2021 r. obejmuje również dodatkowe koszty związane z aktywacją dodatkowych mocy produkcyjnych w celu zaspokojenia rosnącego popytu na nasze usługi.
Działalność korporacyjna spółki jest oddzielona od jej operacji w Kanadzie i USA. Wydatki operacyjne spółki obejmują koszty związane z zespołami ds. niezawodności aktywów i optymalizacji, a koszty ogólne i administracyjne obejmują koszty związane z zespołem kierowniczym, zarządem, kosztami spółki publicznej i innymi działaniami, które przynoszą korzyści zarówno operacjom w Kanadzie, jak i w USA.
(1) Zobacz środki niepodlegające standardom IFRS.(2) Procent skorygowanego zysku EBITDA obliczony przy użyciu całkowitego dochodu za dany okres.
Czas publikacji: 16 marca 2022 r.


