Luxemburg, 11. marraskuuta 2021 – ArcelorMittal (”ArcelorMittal” tai ”Yhtiö”)

Luxemburg, 11. marraskuuta 2021 – ArcelorMittal (”ArcelorMittal” tai ”Yhtiö”) (MT (New York, Amsterdam, Pariisi, Luxemburg), MTS (Madrid)), maailmanlaajuinen johtava integroitu teräs- ja kaivosyhtiö julkisti tänään tulokset kolmelta ja yhdeksältä kuukaudelta, jotka päättyivät 30. syyskuuta 20211,2.
Huomautus. Kuten aiemmin ilmoitettiin, ArcelorMittal on vuoden 2021 toisesta neljänneksestä alkaen tarkistanut raportoitavien segmenttien esitystapaansa raportoidakseen AMMC:n ja Liberian suorituskyvystä kaivossegmentissä. Muut kaivokset käsitellään sen ydinmetallidivisioonassa, ja vuoden 2021 toisesta neljänneksestä alkaen ArcelorMittal Italia eriytetään ja käsitellään yhteisyrityksenä.
”Kolmannen neljänneksen tuloksiamme tukivat edelleen vahvana jatkunut hinnoittelu, jonka tuloksena nettotulos oli korkein ja nettovelka alhaisin sitten vuoden 2008. Turvallisuussuorituskykymme on kuitenkin ylittänyt tämän menestyksen. Konsernin turvallisuussuorituskyvyn parantaminen on prioriteetti. Tarkistamme turvallisuusmenettelymme ja analysoimme, mitä lisätoimia voidaan tehdä kaikkien kuolemantapausten poistamiseksi.”
”Vuosineljänneksen alussa ilmoitimme kunnianhimoisista tavoitteista vähentää hiilidioksidipäästöjä vuoteen 2030 mennessä ja suunnittelimme investoivamme erilaisiin hiilenpoistohankkeisiin. Ilmoittamamme tavoite on johtaa terästeollisuutta sen tärkeässä roolissa nollapäästöjen saavuttamisessa maailmantaloudessa. Siksi palautamme yhteyden Breakthrough Energy Catalyst -ohjelmaan, työskentelemme Science-Based Targetsin kanssa uusien lähestymistapojen kehittämiseksi terästeollisuudelle ja tuemme tällä viikolla COP26-kokouksessa käynnistettyä teollisuuden syvähiilettömyysaloitetta koskevaa vihreiden julkisten hankintojen kampanjaa.”
”Vaikka COVID-19:n jatkuminen ja vaikutukset aiheuttavat edelleen epävakautta, tämä vuosi on ollut ArcelorMittalille erittäin vahva. Olemme muuttaneet tasettamme muotoon: Siirtyäksemme vähähiiliseen talouteen kasvamme strategisesti korkealaatuisten ja tuottoisien projektien kautta ja palautamme pääomaa osakkeenomistajillemme. Olemme tietoisia haasteista, mutta uskomme, että terästeollisuudessa tulevina vuosina ja sen jälkeen avautuvat mahdollisuudet ovat rohkaisevia.”
”Näkymät pysyvät positiivisina, ja pohjakysynnän odotetaan jatkavan paranemistaan. Vaikka teräksen hinnat jäävät hieman viimeaikaisten kaikkien aikojen huippujen alapuolelle, ne pysyvät vahvoina, mikä heijastuu vuoden 2022 vuosittaisissa sopimuksissa.”
Työntekijöidemme terveyden ja hyvinvoinnin suojeleminen on edelleen yrityksellemme tärkein prioriteetti, ja noudatamme edelleen tarkasti Maailman terveysjärjestön (COVID-19) ohjeita samalla, kun noudatamme tiettyjä hallituksen ohjeita.
Työterveys- ja työturvallisuussuorituskyky omien ja urakoitsijoiden poissaoloon johtaneiden tapaturmien taajuuden (LTIF) perusteella vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä ("3. neljännes 2021") oli 0,76x verrattuna vuoden 2021 toiseen neljännekseen ("2. neljännes 2021"), joka oli 0,89x. ArcelorMittal USA:n joulukuun 2020 myynnin tietoja ei ole oikaistu, eivätkä ne sisällä ArcelorMittal Italiaa kaikilta kausilta (nyt kirjanpidossa pääomaosuusmenetelmällä).
Terveys- ja turvallisuusindikaattorit vuoden 2021 ensimmäisten yhdeksän kuukauden aikana (”9M 2021”) olivat 0,80x verrattuna 0,60x vuoden 2020 ensimmäisten yhdeksän kuukauden aikana (”9M 2020”).
Yhtiön pyrkimykset parantaa työterveys- ja työturvallisuussuorituskykyä keskittyvät työntekijöiden turvallisuuden parantamiseen ja erityisesti kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien poistamiseen. Yhtiön johdon palkitsemiskäytäntöön on tehty muutoksia tämän painopisteen huomioon ottamiseksi.
Kolmannen neljänneksen tulosten analyysi. Vuosi 2021 verrattuna vuoden 2021 toiseen ja kolmanteen neljännekseen. Terästoimitusten kokonaismäärä vuoden 2021 toisella neljänneksellä oli 14,6 % heikon kysynnän (erityisesti autojen) sekä tuotantorajoitusten ja tilaustoimitusten viivästysten vuoksi. Määrä laski 9,0 % vuoden 2021 toisen neljänneksen 16,1 tonnista, ja sen odotetaan muuttuvan vuoden 2021 neljännellä neljänneksellä. Määrän muutoksella oikaistu (eli pois lukien ArcelorMittal Italian 11 konsolidoimatonta toimitusta 14. huhtikuuta 2021 mennessä). Terästoimitukset kolmannella neljänneksellä 2021 verrattuna vuoden 2021 toiseen neljännekseen. Laskua 8,4 % verrattuna: ACIS -15,5 %, NAFTA -12,0 %, Eurooppa -7,7 % (vaihteluvälillä oikaistu) ja Brasilia -4,6 %.
Määrän muutoksilla oikaistuna (eli pois lukien ArcelorMittal USA:n toimitukset, jotka myytiin Cleveland Cliffsille 9. joulukuuta 2020, ja ArcelorMittal Italia11:n toimitukset, jotka oli konsolidoimatonta 14. huhtikuuta 2021 alkaen), terästoimitukset kasvoivat vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä 1,6 % verrattuna vuoden 2020 kolmanteen neljännekseen: Brasilia +16,6 %; Eurooppa +3,2 % (vaihteluvälikorjattu); NAFTA +2,3 % (vaihteluvälikorjattu); ACIS:n vaikutus -5,3 % osittain tasoitti tätä.
Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen myynti oli 20,2 miljardia dollaria verrattuna 19,3 miljardiin dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 13,3 miljardiin dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä. Vuoden 2021 toiseen neljännekseen verrattuna myynti kasvoi 4,6 % pääasiassa korkeampien keskimääräisten toteutuneiden teräksen hintojen (+15,7 %) ja korkeampien kaivosliikevaihdon ansiosta, mikä johtui pääasiassa lisääntyneistä toimista (ArcelorMittal Mining Canada. Yritys (AMMC7) jatkoi toimintaansa lakon päättymisen jälkeen). Vuoden 2021 toisen neljänneksen toimintaan vaikuttaneet toimenpiteet). Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen myynti kasvoi 52,5 % vuoden 2020 kolmanteen neljännekseen verrattuna, mikä johtui pääasiassa huomattavasti korkeammista keskimääräisistä teräksen myyntihinnoista (+75,5 %) ja rautamalmin viitehinnoista (+38,4 %).
Poistot olivat 590 miljoonaa dollaria vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 620 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, mikä on huomattavasti vähemmän kuin 739 miljoonaa dollaria vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä (osittain johtuen ArcelorMittal Italian eriyttämisestä huhtikuun puolivälissä 2021 ja ArcelorMittalin myynnistä Yhdysvalloissa, joka alkaa joulukuussa 2020). Vuoden 2021 poistojen odotetaan olevan noin 2,6 miljardia dollaria (nykyisten valuuttakurssien perusteella).
Vuoden 2021 kolmannella ja toisella neljänneksellä ei ollut arvonalentumisia. Vuoden 2020 kolmannen neljänneksen nettoarvonalentuminen oli 556 miljoonaa dollaria, mukaan lukien ArcelorMittal US:n myynnin jälkeen kirjattujen arvonalentumistappioiden osittainen palautus (660 miljoonaa dollaria) ja 104 miljoonan dollarin arvonalentuminen, joka liittyi Krakovan (Puola) masuunin ja sulaton pysyvään sulkemiseen.
Vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä toteutettava 123 miljoonan dollarin erityisprojekti liittyy Brasiliassa sijaitsevan Serra Azulin kaivoksen padon ennakoituihin purkamiskustannuksiin. Vuoden 2021 toisella ja 2020 kolmannella neljänneksellä ei ole epätavallisia eriä.
Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen liiketulos oli 5,3 miljardia Yhdysvaltain dollaria verrattuna 4,4 miljardiin Yhdysvaltain dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 718 miljoonaan Yhdysvaltain dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä (mukaan lukien edellä kuvatut epätavalliset erät ja arvonalentumiset). Liikevoiton kasvu vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna vuoden 2021 toiseen neljännekseen heijastaa hinnan positiivista vaikutusta teräsliiketoiminnan tuotantokustannuksiin, mikä enemmän kuin kompensoi terästoimitusten laskun, sekä kaivosteollisuuden segmentin suorituskyvyn paranemista (johtuen lisääntyneistä rautamalmitoimituksista, joita osittain kompensoivat alhaisemmat rautamalmin tavoitehinnat).
Osakkuusyhtiöiden, yhteisyritysten ja muiden sijoitusten liikevaihto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 778 miljoonaa dollaria verrattuna 590 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 100 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä. Vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä suorituskyky oli merkittävästi korkeampi Kanadaan, Calvertin5 ja Kiinaan12 investoivien yritysten parantuneen suorituskyvyn ansiosta.
Nettokorkokulut vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä olivat 62 miljoonaa dollaria verrattuna 76 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 106 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä, mikä johtui pääasiassa lunastuksen jälkeisistä säästöistä.
Valuuttakurssi- ja muut nettorahoitustappiot olivat 339 miljoonaa dollaria vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 233 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 150 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä. Vuoden 2021 kolmanteen neljännekseen sisältyy 22 miljoonan dollarin valuuttakurssivoitto (verrattuna 29 miljoonaan dollariin ja 17 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisen neljänneksen tulokseen vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä) ja pakollisiin vaihtovelkakirjoihin liittyvä osto-optio. (miljoonaa dollaria). Vuoden 2021 kolmanteen neljännekseen sisältyy myös i) 82 miljoonan Yhdysvaltain dollarin kulu, joka liittyy Votorantimille18 myönnetyn myyntioption tarkistettuun arvostukseen; ii) ArcelorMittal Brazilin Votorantim 18 -yrityskauppaan liittyvät oikeusjutut (valitus on parhaillaan vireillä) ja niihin liittyvät 153 miljoonan Yhdysvaltain dollarin tappiot (jotka koostuvat pääasiassa korko- ja indeksointikustannuksista, verovähennyskelpoisista taloudellisista vaikutuksista ja odotetusta alle 50 miljoonan Yhdysvaltain dollarin takaisinmaksusta)18. Vuoden 2021 toiseen neljännekseen vaikutti 130 miljoonan dollarin joukkovelkakirjojen ennenaikaisesta takaisinmaksusta peritty maksu.
ArcelorMittalin tuloverot olivat 882 miljoonaa dollaria vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 542 miljoonan dollarin tuloveroihin vuoden 2021 toisella neljänneksellä (mukaan lukien 226 miljoonaa dollaria laskennallisia verohyvityksiä) ja 784 miljoonaan Yhdysvaltain dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä (mukaan lukien 580 miljoonan Yhdysvaltain dollarin laskennalliset verot).
ArcelorMittalin nettotulos vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 4,621 miljardia dollaria (osakekohtainen laimentamaton tulos 4,17 dollaria) verrattuna 4,005 miljardiin dollariin (osakekohtainen laimentamaton tulos 3,47 dollaria) vuosien 2021 ja 2020 toisella neljänneksellä. Kolmannen neljänneksen nettotappio oli 261 miljoonaa dollaria (osakekohtainen laimentamaton tulos 0,21 dollaria).
Raakateräksen tuotanto NAFTA-segmentissä laski 12,2 % 2,0 tonniin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 2,3 tonniin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, pääasiassa Meksikon häiriöiden vuoksi (mukaan lukien hurrikaani Idan vaikutus). Oikaistu vaihteluväli (ilman ArcelorMittal USA:n myynnin vaikutusta joulukuussa 2020) raakateräksen tuotanto laski 0,5 % edellisvuodesta.
Terästoimitukset vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä laskivat 12,0 % 2,3 tonniin verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 2,6 tonniin, mikä johtui pääasiassa edellä mainitusta alhaisemmasta tuotannosta. Aluetoimitusten huomioimalla terästoimitukset nousivat 2,3 % vuodentakaiseen verrattuna.
Myynti vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä kasvoi 5,6 % 3,4 miljardiin dollariin verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 3,2 miljardiin dollariin. Tämä johtui pääasiassa teräksen keskimääräisen toteutuneen hinnan 22,7 %:n noususta, mikä johtui osittain terästoimitusten vähenemisestä (kuten edellä mainittiin).
Vuoden 2021 kolmannella ja toisella neljänneksellä ei ole arvonalentumistappioita. Vuoden 2020 kolmannen neljänneksen liikevoittoon sisältyy 660 miljoonan dollarin voitto, joka liittyy ArcelorMittal USA:n kirjaamien arvonalentumistappioiden osittaiseen palautukseen myynnin julkistamisen jälkeen.
Liiketulos vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 925 miljoonaa dollaria verrattuna 675 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 629 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä. Edellä mainitut COVID-19-pandemian aiheuttamat arvonalentumiset vaikuttivat tulokseen positiivisesti.
Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 995 miljoonaa dollaria, mikä on 33,3 % enemmän kuin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, jolloin se oli 746 miljoonaa dollaria. Tämä johtui pääasiassa positiivisista hinta- ja kustannusvaikutuksista, joita edellä kuvatut alhaisemmat toimitukset osittain tasoittivat. Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli korkeampi kuin vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 112 miljoonaa dollaria, mikä johtui pääasiassa merkittävistä positiivisista hinta- ja kustannusvaikutuksista.
Raakateräksen tuotannon osuus Brasiliassa laski 1,2 % 3,1 tonniin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 3,2 tonniin vuoden 2021 toisella neljänneksellä. Se oli merkittävästi korkeampi kuin 2,3 tonnia vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä, kun tuotanto oikaistiin. COVID-19-pandemia.
Terästoimitukset vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä laskivat 4,6 % 2,8 tonniin vuoden 2021 toisen neljänneksen 3,0 tonniin verrattuna. Tämä johtui pääasiassa kotimaisen kysynnän laskusta, joka johtui neljänneksen lopun viivästyneistä tilauksista, joita vienti ei täysin kompensoinut. Terästoimitukset vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä kasvoivat 16,6 % vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 2,4 miljoonaan tonniin litteiden terästen määrien kasvun ansiosta (kasvua 45,4 % viennin kasvun ansiosta).
Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen myynti nousi 10,5 % 3,6 miljardiin dollariin vuoden 2021 toisen neljänneksen 3,3 miljardista dollarista, kun teräksen keskimääräisten myyntihintojen 15,2 prosentin nousua osittain tasoittivat alhaisemmat terästoimitukset.
Liikevoitto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 1 164 miljoonaa dollaria verrattuna 1 028 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 209 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä (COVID-19-pandemian vaikutuksesta). Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen liikevoittoon vaikuttivat 123 miljoonaa dollaria poikkeuksellisiin projekteihin, jotka liittyivät Brasilian Serra Azulin kaivoksen padon odotettuihin purkamiskustannuksiin.
Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä kasvoi 24,2 % 1 346 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisen neljänneksen 1 084 miljoonasta dollarista. Tämä johtui pääasiassa terästoimitusten vähenemisestä, joka osittain kompensoi kustannushintojen positiivista vaikutusta. Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli merkittävästi korkeampi kuin vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 264 miljoonaa dollaria, mikä johtui pääasiassa hinnan positiivisesta vaikutuksesta ja terästoimitusten kasvusta.
Euroopan raakateräksen tuotannon osuus laski 3,1 % 9,1 tonniin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä, kun se vuoden 2021 toisella neljänneksellä oli 9,4 tonnia. Invitalian ja ArcelorMittal Italian välisen julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuuden, jonka nimi muutettiin Acciaierie d'Italia Holdingiksi (ArcelorMittal ILVA:n tytäryhtiö, vuokra- ja ostosopimus), muodostamisen jälkeen ArcelorMi Tal aloitti varojen ja velkojen jakamisen huhtikuun puolivälissä 2021. Raakateräksen tuotannon muutoksilla vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oikaistuna se laski 1,6 % vuoden 2021 toiseen neljännekseen verrattuna ja kasvoi 26,5 % vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä vuoden 2020 kolmanteen neljännekseen verrattuna.
Terästoimitukset laskivat 8,9 % 7,6 tonniin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä 8,3 tonnista vuoden 2021 toisella neljänneksellä (vaihteluvälikorjattu -7,7 %) verrattuna 8,2 tonniin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä (vaihteluvälikorjattu -7,7 %). Terästoimituksiin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä vaikuttivat heikompi kysyntä, mukaan lukien autojen myynnin lasku (myöhästyneiden tilausten peruutusten vuoksi) ja logistiset rajoitukset, jotka liittyivät Euroopan vakaviin tulviin heinäkuussa 2021.
Myynti kasvoi vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä 5,2 % 11,2 miljardiin dollariin verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 10,7 miljardiin dollariin, mikä johtui pääasiassa keskimääräisten toteutuneiden hintojen 15,8 %:n noususta (litteät tuotteet +16,2 % ja pitkät tuotteet +17,0 %).
Vuoden 2021 kolmannen ja toisen neljänneksen arvonalentumistappiot ovat nolla. Vuoden 2020 kolmannen neljänneksen arvonalentumistappiot olivat 104 miljoonaa dollaria Krakovan, Puolan, masuunien ja terästehtaiden sulkemisen vuoksi.
Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen liikevoitto oli 1 925 miljoonaa dollaria verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 1 262 miljoonaan dollariin ja vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 341 miljoonan dollarin liiketappioon (edellä mainitun COVID-19-pandemian ja arvonalentumistappioiden vuoksi).
Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 2 209 miljoonaa dollaria verrattuna 1 578 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, mikä johtui pääasiassa terästoimitusten vähenemisestä, joka osittain kompensoi kustannusten positiivista vaikutusta hintaan. Käyttökate kasvoi merkittävästi vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä verrattuna 121 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä, mikä johtui pääasiassa hinnan positiivisesta vaikutuksesta kustannuksiin.
ACIS:n raakateräksen tuotanto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 3,0 tonnia vuoden 2021 toiseen neljännekseen verrattuna, mikä on 1,3 % enemmän kuin vuoden 2021 toiseen neljännekseen. Raakateräksen tuotanto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 18,5 % korkeampi kuin vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 2,5 tonnia, mikä johtui pääasiassa Ukrainan tuotannon kasvusta vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä ja COVID-19:ään liittyvistä Etelä-Afrikan neljännesvuosittaisista karanteenitoimenpiteistä vuoden 2020 toisella ja kolmannella neljänneksellä.
Terästoimitukset laskivat vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä 15,5 % 2,4 tonniin verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 2,8 tonniin. Lasku johtui pääasiassa IVY-maiden heikoista markkinaolosuhteista ja vientitilausten toimitusten viivästyksistä neljänneksen lopussa, mikä johti toimitusten laskuun Kazakstanissa.
Myynti vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä laski 12,6 % 2,4 miljardiin dollariin verrattuna vuoden 2021 toisen neljänneksen 2,8 miljardiin dollariin. Lasku johtui pääasiassa terästoimitusten vähenemisestä (-15,5 %), jota osittain tasoittivat teräksen keskimääräisten myyntihintojen nousu (+7,2 %).
Liikevoitto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 808 miljoonaa dollaria verrattuna 923 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisella neljänneksellä ja 68 miljoonaan dollariin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä.
Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli 920 miljoonaa dollaria, mikä on 10,9 % vähemmän kuin vuoden 2021 toisella neljänneksellä, jolloin se oli 1 033 miljoonaa dollaria. Tämä johtui pääasiassa siitä, että terästoimitusten väheneminen osittain kompensoi hinnan vaikutusta kustannuksiin. Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli merkittävästi korkeampi kuin vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 188 miljoonaa dollaria, mikä johtui pääasiassa terästoimitusten vähenemisestä, joka osittain kompensoi hinnan positiivista vaikutusta kustannuksiin.
ArcelorMittal USA:n myynnin jälkeen joulukuussa 2020 yhtiö ei enää kirjaa kivihiilen tuotantoa ja toimituksia tuloslaskelmaansa.
Rautamalmin tuotanto vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä (vain AMMC ja Liberia) kasvoi 40,7 % 6,8 tonniin vuoden 2021 toisen neljänneksen 4,9 tonnista, mikä on 4,2 % vähemmän kuin vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä. Tuotannon kasvu vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä johtui pääasiassa AMMC:n paluusta normaaliin toimintaan. AMMC kärsi neljän viikon lakosta vuoden 2021 toisella neljänneksellä, mitä osittain tasoitti tuotannon lasku Liberiassa veturionnettomuuden ja kausiluonteisesti voimakkaan monsuunisateen vuoksi.
Rautamalmin toimitukset vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä kasvoivat 53,5 % vuoden 2021 toiseen neljännekseen verrattuna, pääasiassa edellä mainitun POX-päästöjen vuoksi, ja laskivat 3,7 % vuoden 2020 kolmanteen neljännekseen verrattuna.
Liiketulos kasvoi 741 miljoonaan dollariin vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä vuoden 2021 toisella neljänneksellä saavutetusta 508 miljoonasta dollarista ja vuoden 2020 kolmannella neljänneksellä saavutetusta 330 miljoonasta dollarista.
Vuoden 2021 kolmannen neljänneksen käyttökate kasvoi 41,3 % 797 miljoonaan dollariin vuoden 2021 toisen neljänneksen 564 miljoonasta dollarista. Tämä johtui rautamalmitoimitusten lisääntymisen positiivisesta vaikutuksesta (+53,5 %). Tätä tasoitti osittain se, että kuljetuskustannuksia tasoittivat rautamalmin vertailuhintojen lasku (-18,5 %) ja korkeammat hinnat. Käyttökate vuoden 2021 kolmannella neljänneksellä oli merkittävästi korkeampi kuin vuoden 2020 kolmannen neljänneksen 387 miljoonaa dollaria, mikä johtui pääasiassa rautamalmin korkeammista perushinnoista (+38,4 %).
Yhteisyritys ArcelorMittal on sijoittanut useisiin yhteisyrityksiin ja yhteisyrityksiin ympäri maailmaa. Yhtiö uskoo, että Calvertin (50 %:n omistusosuus) ja AMNS Indian (60 %:n omistusosuus) yhteisyritys on erityisen strateginen ja vaatii yksityiskohtaisempia tietoja operatiivisen suorituskyvyn parantamiseksi ja yhtiön arvon ymmärtämiseksi.


Julkaisun aika: 09.08.2022