ຂອບໃຈທີ່ທ່ານເຂົ້າມາຢ້ຽມຊົມ Nature.com. ທ່ານກຳລັງໃຊ້ໂປຣແກຣມທ່ອງເວັບລຸ້ນທີ່ມີການຮອງຮັບ CSS ທີ່ຈຳກັດ. ເພື່ອປະສົບການທີ່ດີທີ່ສຸດ, ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ທ່ານໃຊ້ໂປຣແກຣມທ່ອງເວັບທີ່ອັບເດດແລ້ວ (ຫຼືປິດໂໝດຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ໃນ Internet Explorer). ນອກຈາກນັ້ນ, ເພື່ອຮັບປະກັນການຮອງຮັບຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ, ພວກເຮົາສະແດງເວັບໄຊທ໌ໂດຍບໍ່ມີຮູບແບບ ແລະ JavaScript.
ສະແດງຮູບໝູນໝູນຂອງສາມສະໄລ້ພ້ອມກັນ. ໃຊ້ປຸ່ມກ່ອນໜ້າ ແລະ ຕໍ່ໄປເພື່ອເລື່ອນຜ່ານສາມສະໄລ້ໃນເວລາດຽວກັນ, ຫຼືໃຊ້ປຸ່ມຕົວເລື່ອນຢູ່ທ້າຍເພື່ອເລື່ອນຜ່ານສາມສະໄລ້ໃນເວລາດຽວກັນ.
ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ, ການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດຂອງເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ ເຫຼັກສະແຕນເລດມັກຈະຖືກສັງເກດເຫັນ. ການສຶກສາການດຳນ້ຳໃນຖັງນ້ຳຈືດເປັນເວລາ 22 ເດືອນໄດ້ດຳເນີນຢູ່ທີ່ນີ້ໂດຍໃຊ້ເຫຼັກເກົ້າຊັ້ນ. ການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ ໂຄຣມຽມ ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່, ໃນຂະນະທີ່ໃນເຫຼັກສະແຕນເລດບໍ່ມີການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ເຖິງແມ່ນວ່າຫຼັງຈາກ 22 ເດືອນ. ການວິເຄາະຊຸມຊົນຈຸລິນຊີສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າໃນລະຫວ່າງການກັດກ່ອນທົ່ວໄປ, ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຜຸພັງ Fe(II) ໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຫຼຸດຜ່ອນ Fe(III) ໃນຂັ້ນຕອນການພັດທະນາການກັດກ່ອນ, ແລະ ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຫຼຸດຜ່ອນຊູນເຟດ, ໃນຂັ້ນຕອນການກັດກ່ອນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ Beggiatocaea ມີຈຳນວນຫຼາຍໂດຍສະເພາະໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີ 9% Cr ໄດ້ຮັບຜົນກະທົບຈາກການກັດກ່ອນໃນທ້ອງຖິ່ນ. ສ່ວນປະກອບເຫຼົ່ານີ້ຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຍັງແຕກຕ່າງຈາກສ່ວນປະກອບໃນນ້ຳ ແລະ ຕົວຢ່າງຕະກອນລຸ່ມ. ດັ່ງນັ້ນ, ເມື່ອການກັດກ່ອນກ້າວໄປຂ້າງໜ້າ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຈະມີການປ່ຽນແປງຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ, ແລະ ການເຜົາຜານພະລັງງານຈຸລິນຊີທີ່ຂຶ້ນກັບທາດເຫຼັກສ້າງສະພາບແວດລ້ອມທີ່ສາມາດເພີ່ມຄວາມອຸດົມສົມບູນຂອງຈຸລິນຊີອື່ນໆ.
ໂລຫະສາມາດເສື່ອມສະພາບ ແລະ ກັດກ່ອນໄດ້ຍ້ອນປັດໄຈສິ່ງແວດລ້ອມທາງກາຍະພາບ ແລະ ເຄມີຕ່າງໆເຊັ່ນ: pH, ອຸນຫະພູມ ແລະ ຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄອອອນ. ສະພາບກົດ, ອຸນຫະພູມສູງ ແລະ ຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງຄລໍໄຣດ໌ ສົ່ງຜົນກະທົບຕໍ່ການກັດກ່ອນຂອງໂລຫະໂດຍສະເພາະ1,2,3. ຈຸລິນຊີໃນສະພາບແວດລ້ອມທຳມະຊາດ ແລະ ສະພາບແວດລ້ອມກໍ່ສ້າງມັກຈະມີອິດທິພົນຕໍ່ການສວມໃສ່ ແລະ ການກັດກ່ອນຂອງໂລຫະ, ພຶດຕິກຳທີ່ສະແດງອອກໃນການກັດກ່ອນຂອງຈຸລິນຊີ (MIC)4,5,6,7,8. MIC ມັກພົບໃນສະພາບແວດລ້ອມເຊັ່ນ: ທໍ່ພາຍໃນ ແລະ ຖັງເກັບມ້ຽນ, ໃນຮອຍແຕກຂອງໂລຫະ, ແລະ ໃນດິນ, ບ່ອນທີ່ມັນປາກົດຂຶ້ນຢ່າງກະທັນຫັນ ແລະ ພັດທະນາຢ່າງໄວວາ. ດັ່ງນັ້ນ, ການຕິດຕາມກວດກາ ແລະ ການກວດພົບ MIC ແຕ່ຫົວທີແມ່ນຍາກຫຼາຍ, ສະນັ້ນການວິເຄາະ MIC ມັກຈະຖືກປະຕິບັດຫຼັງຈາກການກັດກ່ອນ. ການສຶກສາກໍລະນີ MIC ຈຳນວນຫຼາຍໄດ້ຖືກລາຍງານເຊິ່ງເຊື້ອແບັກທີເຣັຍຫຼຸດຜ່ອນຊູນເຟດ (SRB) ມັກພົບໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ9,10,11,12,13. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ມັນຍັງບໍ່ຊັດເຈນວ່າ SRBs ປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນການເລີ່ມຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນຫຼືບໍ່, ເນື່ອງຈາກການກວດພົບຂອງມັນແມ່ນອີງໃສ່ການວິເຄາະຫຼັງການກັດກ່ອນ.
ເມື່ອບໍ່ດົນມານີ້, ນອກເໜືອໄປຈາກເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຜຸພັງທາດໄອໂອດິນ21, ມີລາຍງານຈຸລິນຊີທີ່ເສື່ອມໂຊມທາດເຫຼັກຫຼາຍຊະນິດ, ເຊັ່ນ SRB14 ທີ່ເສື່ອມໂຊມທາດເຫຼັກ, ເມທາໂນເຈນ15,16,17, ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍຫຼຸດຜ່ອນໄນເຕຣດ18, ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຜຸພັງທາດເຫຼັກ19 ແລະ ອາເຊໂຕເຈນ20. ພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂຫ້ອງທົດລອງທີ່ບໍ່ມີອົກຊີເຈນ ຫຼື ໄມໂຄຣແອໂຣບິກ, ສ່ວນໃຫຍ່ຂອງພວກມັນກັດກ່ອນທາດເຫຼັກ ແລະ ເຫຼັກກາກບອນທີ່ມີຄ່າສູນ. ນອກຈາກນັ້ນ, ກົນໄກການກັດກ່ອນຂອງພວກມັນຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າ ເມທາໂນເຈນ ແລະ SRB ທີ່ກັດກ່ອນທາດເຫຼັກສົ່ງເສີມການກັດກ່ອນໂດຍການເກັບກຳເອເລັກຕຣອນຈາກທາດເຫຼັກທີ່ມີຄ່າສູນໂດຍໃຊ້ໄຮໂດຣເຈນເນສນອກຈຸລັງ ແລະ ມັລຕິຮີມໄຊໂຕໂຄຣມຕາມລຳດັບ22,23. MICs ແບ່ງອອກເປັນສອງປະເພດຄື: (i) MIC ທາງເຄມີ (CMIC), ເຊິ່ງເປັນການກັດກ່ອນທາງອ້ອມໂດຍຊະນິດພັນທີ່ຜະລິດໂດຍຈຸລິນຊີ, ແລະ (ii) MIC ທາງໄຟຟ້າ (EMIC), ເຊິ່ງເປັນການກັດກ່ອນໂດຍກົງໂດຍການຫຼຸດລົງຂອງເອເລັກຕຣອນຂອງໂລຫະ24. EMIC ທີ່ອຳນວຍຄວາມສະດວກໂດຍການໂອນເອເລັກຕຣອນນອກຈຸລັງ (EET) ແມ່ນໜ້າສົນໃຈຫຼາຍເພາະວ່າຈຸລິນຊີທີ່ມີຄຸນສົມບັດ EET ເຮັດໃຫ້ເກີດການກັດກ່ອນໄວກວ່າຈຸລິນຊີທີ່ບໍ່ແມ່ນ EET. ໃນຂະນະທີ່ການຕອບສະໜອງທີ່ຈຳກັດອັດຕາຂອງ CMIC ພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂທີ່ບໍ່ມີອົກຊີເຈນແມ່ນການຜະລິດ H2 ຜ່ານການຫຼຸດຜ່ອນໂປຣຕອນ (H+), EMIC ດຳເນີນໄປຜ່ານການເຜົາຜານ EET, ເຊິ່ງເປັນອິດສະຫຼະຈາກການຜະລິດ H2. ກົນໄກຂອງ EET ໃນຈຸລິນຊີຕ່າງໆແມ່ນກ່ຽວຂ້ອງກັບປະສິດທິພາບຂອງເຊື້ອເພີງຈຸລັງຈຸລິນຊີ ແລະ ການສັງເຄາະໄຟຟ້າ25,26,27,28,29. ເນື່ອງຈາກເງື່ອນໄຂການເພາະເລี้ยงສຳລັບຈຸລິນຊີທີ່ກັດກ່ອນເຫຼົ່ານີ້ແຕກຕ່າງຈາກໃນສະພາບແວດລ້ອມທຳມະຊາດ, ມັນບໍ່ຈະແຈ້ງວ່າຂະບວນການກັດກ່ອນຂອງຈຸລິນຊີທີ່ສັງເກດເຫັນເຫຼົ່ານີ້ສະທ້ອນເຖິງການກັດກ່ອນໃນການປະຕິບັດຫຼືບໍ່. ດັ່ງນັ້ນ, ມັນຍາກທີ່ຈະສັງເກດກົນໄກ MIC ທີ່ເກີດຈາກຈຸລິນຊີທີ່ກັດກ່ອນເຫຼົ່ານີ້ໃນສະພາບແວດລ້ອມທຳມະຊາດ.
ການພັດທະນາເຕັກໂນໂລຊີການຈັດລໍາດັບ DNA ໄດ້ອໍານວຍຄວາມສະດວກໃຫ້ແກ່ການສຶກສາລາຍລະອຽດຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນສະພາບແວດລ້ອມທໍາມະຊາດ ແລະ ສິ່ງແວດລ້ອມທຽມ, ຕົວຢ່າງ, ການວິເຄາະຈຸລິນຊີໂດຍອີງໃສ່ລໍາດັບ gene rRNA 16S ໂດຍໃຊ້ sequencers ລຸ້ນໃໝ່ໄດ້ຖືກນໍາໃຊ້ໃນຂົງເຂດນິເວດວິທະຍາຈຸລິນຊີ30,31. ,32. ການສຶກສາ MIC ຈໍານວນຫຼາຍໄດ້ຖືກເຜີຍແຜ່ທີ່ມີລາຍລະອຽດກ່ຽວກັບຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນສະພາບແວດລ້ອມດິນ ແລະ ທະເລ13,33,34,35,36. ນອກເໜືອໄປຈາກ SRB, ການເສີມສ້າງ Fe(II)-oxidizing (FeOB) ແລະ ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ nitrifying ໃນຕົວຢ່າງການກັດກ່ອນ, ເຊັ່ນ FeOB, ເຊັ່ນ Gallionella spp. ແລະ Dechloromonas spp., ແລະ ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ nitrifying, ເຊັ່ນ Nitrospira, ຍັງໄດ້ຖືກລາຍງານ. spp., ໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີຄາບອນ ແລະ ທອງແດງໃນດິນສື່ກາງ33. ເຊັ່ນດຽວກັນ, ໃນສະພາບແວດລ້ອມທາງທະເລ, ການຕັ້ງຖິ່ນຖານຢ່າງໄວວາຂອງເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຜຸພັງທາດເຫຼັກທີ່ຢູ່ໃນຊັ້ນ Zetaproteobacteria ແລະ Betaproteobacteria ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນເປັນເວລາຫຼາຍອາທິດໃນເຫຼັກກ້າຄາບອນ36. ຂໍ້ມູນເຫຼົ່ານີ້ຊີ້ບອກເຖິງການປະກອບສ່ວນຂອງຈຸລິນຊີເຫຼົ່ານີ້ຕໍ່ການກັດກ່ອນ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ໃນການສຶກສາຫຼາຍໆຄັ້ງ, ໄລຍະເວລາ ແລະ ກຸ່ມທົດລອງແມ່ນມີຈຳກັດ, ແລະ ມີຄວາມຮູ້ໜ້ອຍກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນລະຫວ່າງການກັດກ່ອນ.
ໃນທີ່ນີ້, ພວກເຮົາສືບສວນ MICs ຂອງເຫຼັກກ້າຄາບອນ, ເຫຼັກກ້າໂຄຣມຽມ, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ, ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່ໂດຍໃຊ້ການສຶກສາແບບຈຸ່ມຢູ່ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດທີ່ມີປະຫວັດຂອງເຫດການ MIC. ຕົວຢ່າງໄດ້ຖືກເກັບໃນເວລາ 1, 3, 6, 14 ແລະ 22 ເດືອນ ແລະ ອັດຕາການກັດກ່ອນຂອງໂລຫະ ແລະ ສ່ວນປະກອບຂອງຈຸລິນຊີແຕ່ລະຊະນິດໄດ້ຖືກສຶກສາ. ຜົນໄດ້ຮັບຂອງພວກເຮົາໃຫ້ຄວາມເຂົ້າໃຈກ່ຽວກັບການເຄື່ອນໄຫວໃນໄລຍະຍາວຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນລະຫວ່າງການກັດກ່ອນ.
ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຕາຕະລາງທີ 1, ໂລຫະເກົ້າຊະນິດໄດ້ຖືກນຳໃຊ້ໃນການສຶກສາຄັ້ງນີ້. ຕົວຢ່າງສິບຕົວຢ່າງຂອງແຕ່ລະວັດສະດຸໄດ້ຖືກແຊ່ລົງໃນສະລອຍນ້ຳຈືດ. ຄຸນນະພາບນ້ຳໃນຂະບວນການມີດັ່ງນີ້: 30 ppm Cl-, 20 mS m-1, 20 ppm Ca2+, 20 ppm SiO2, ຄວາມຂຸ່ນ 1 ppm ແລະ pH 7.4. ຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງອົກຊີເຈນທີ່ລະລາຍ (DO) ຢູ່ທາງລຸ່ມຂອງຂັ້ນໄດເກັບຕົວຢ່າງແມ່ນປະມານ 8.2 ppm ແລະອຸນຫະພູມນ້ຳຢູ່ໃນລະຫວ່າງ 9 ຫາ 23°C ຕາມລະດູການ.
ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບທີ 1, ຫຼັງຈາກແຊ່ນ້ຳໜັກ 1 ເດືອນໃນສະພາບແວດລ້ອມເຫຼັກຫລໍ່ ASTM A283, ASTM A109 Condition #4/5, ASTM A179, ແລະ ASTM A395, ຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນສີນ້ຳຕານໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນຢູ່ເທິງໜ້າດິນເຫຼັກກາກບອນໃນຮູບແບບຂອງການກັດກ່ອນທົ່ວໄປ. ການສູນເສຍນ້ຳໜັກຂອງຕົວຢ່າງເຫຼົ່ານີ້ເພີ່ມຂຶ້ນຕາມການເວລາ (ຕາຕະລາງເສີມ 1) ແລະອັດຕາການກັດກ່ອນແມ່ນ 0.13–0.16 ມມ ຕໍ່ປີ (ຮູບທີ 2). ໃນທຳນອງດຽວກັນ, ການກັດກ່ອນທົ່ວໄປໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກທີ່ມີປະລິມານ Cr ຕ່ຳ (1% ແລະ 2.25%) ດ້ວຍອັດຕາການກັດກ່ອນປະມານ 0.13 ມມ/ປີ (ຮູບທີ 1 ແລະ 2). ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຫຼັກທີ່ມີ Cr 9% ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນທີ່ເກີດຂຶ້ນໃນຊ່ອງຫວ່າງທີ່ເກີດຈາກປະเก็น. ອັດຕາການກັດກ່ອນຂອງຕົວຢ່າງນີ້ແມ່ນປະມານ 0.02 ມມ/ປີ, ເຊິ່ງຕ່ຳກວ່າເຫຼັກທີ່ມີການກັດກ່ອນທົ່ວໄປຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 304 ແລະ -316 ບໍ່ມີການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ຊັດເຈນ, ໂດຍມີອັດຕາການກັດກ່ອນປະມານ <0.001 ມມ y−1. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 304 ແລະ -316 ບໍ່ມີການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ຊັດເຈນ, ໂດຍມີອັດຕາການເລັ່ງປະມານ <0.001 ມມ y−1. Напротив, нержавеющие стали типов 304 и 316 не проявляют видимой коррозии, при этом расчетная ском составляет <0,001 мм/год. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 304 ແລະ 316 ບໍ່ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ຊັດເຈນ, ໂດຍມີອັດຕາການກັດກ່ອນປະມານ <0.001 ມມ/ປີ.相比之下,304和-316型不锈钢没有显示出可见的腐蚀,估计腐蚀速率<0.001 mm y−1.相比之下,304和-316型不锈钢没有显示出可见的腐蚀,估计腐蚀速率<0.001 mm y−1. Напротив, нержавеющие стали типа 304 и -316 не показали видимой коррозии с расчетной скоросмой скоросмой коростью 10000 коросмой коросмой коросмой коростью коросмтью 10000 ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 304 ແລະ -316 ບໍ່ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ຊັດເຈນດ້ວຍອັດຕາການກັດກ່ອນແບບອອກແບບ <0.001 ມມ/ປີ.
ຮູບພາບມະຫາພາກຂອງແຕ່ລະຕົວຢ່າງ (ສູງ 50 ມມ × ກວ້າງ 20 ມມ) ກ່ອນ ແລະ ຫຼັງການກຳຈັດຕະກອນ. 1 ແມັດ, 1 ເດືອນ; 3 ແມັດ, 3 ເດືອນ; 6 ແມັດ, 6 ເດືອນ; 14 ແມັດ, 14 ເດືອນ; 22 ແມັດ, 22 ເດືອນ; S, ASTM A283; SP, ASTM A109, ສະພາບ 4/5; FC, ASTM A395; B, ASTM A179; 1C, ເຫຼັກກ້າ 1% Cr; ເຫຼັກກ້າ 3C, ເຫຼັກກ້າ 2.25% Cr; ເຫຼັກກ້າ 9C, ເຫຼັກກ້າ 9% Cr; S6, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ 316; S8, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 304.
ອັດຕາການກັດກ່ອນໄດ້ຖືກຄິດໄລ່ໂດຍໃຊ້ການສູນເສຍນ້ຳໜັກ ແລະ ເວລາໃນການແຊ່ນ້ຳ. S, ASTM A283, SP, ASTM A109, ແຂງ 4/5, FC, ASTM A395, B, ASTM A179, 1C, ເຫຼັກກ້າ 1% Cr, 3 C, ເຫຼັກກ້າ 2.25% Cr, 9 C, ເຫຼັກກ້າ 9% Cr, S6, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 316; S8, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 304.
ໃນຮູບທີ 1 ຍັງສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນຂອງເຫຼັກກ້າຄາບອນ, ເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr ຕ່ຳ ແລະ ເຫຼັກຫຼໍ່ຈະພັດທະນາຕໍ່ໄປຫຼັງຈາກຈຸ່ມນ້ຳເປັນເວລາ 3 ເດືອນ. ອັດຕາການກັດກ່ອນໂດຍລວມຄ່ອຍໆຫຼຸດລົງເປັນ 0.07 ~ 0.08 ມມ/ປີ ຫຼັງຈາກ 22 ເດືອນ (ຮູບທີ 2). ນອກຈາກນັ້ນ, ອັດຕາການກັດກ່ອນຂອງເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 2.25% ແມ່ນຕ່ຳກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນອື່ນໆເລັກນ້ອຍ, ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າ Cr ສາມາດຍັບຍັ້ງການກັດກ່ອນໄດ້. ນອກເໜືອໄປຈາກການກັດກ່ອນທົ່ວໄປ, ອີງຕາມ ASTM A179, ການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນຫຼັງຈາກ 22 ເດືອນດ້ວຍຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນປະມານ 700 µm (ຮູບທີ 3). ອັດຕາການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນ, ຄິດໄລ່ໂດຍໃຊ້ຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ ແລະ ເວລາຈຸ່ມນ້ຳ, ແມ່ນ 0.38 ມມ/ປີ, ເຊິ່ງໄວກວ່າການກັດກ່ອນທົ່ວໄປປະມານ 5 ເທົ່າ. ອັດຕາການກັດກ່ອນຂອງໂລຫະປະສົມ ASTM A395 ສາມາດປະເມີນຄ່າຕໍ່າເກີນໄປໄດ້ ຍ້ອນວ່າຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນບໍ່ໄດ້ກຳຈັດຕະກອນອອກໝົດຫຼັງຈາກຈຸ່ມນ້ຳເປັນເວລາ 14 ຫຼື 22 ເດືອນ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ຄວາມແຕກຕ່າງຄວນຈະໜ້ອຍທີ່ສຸດ. ນອກຈາກນັ້ນ, ຍັງມີຂຸມນ້ອຍໆຫຼາຍແຫ່ງທີ່ສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີໂຄຣມຽມຕ່ຳທີ່ກັດກ່ອນ.
ຮູບພາບເຕັມ (ຂະໜາດແຖບ: 10 ມມ) ແລະ ການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນ (ຂະໜາດແຖບ: 500 µm) ຂອງ ASTM A179 ແລະ ເຫຼັກກ້າ 9% Cr ທີ່ຄວາມເລິກສູງສຸດໂດຍໃຊ້ກ້ອງຈຸລະທັດເລເຊີເບິ່ງແບບ 3 ມິຕິ. ວົງມົນສີແດງໃນຮູບພາບເຕັມສະແດງເຖິງການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນທີ່ວັດແທກໄດ້. ພາບເຕັມຂອງເຫຼັກກ້າ 9% Cr ຈາກດ້ານຫຼັງແມ່ນສະແດງຢູ່ໃນຮູບທີ 1.
ດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບທີ 2, ສຳລັບເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9%, ບໍ່ມີການກັດກ່ອນພາຍໃນ 3-14 ເດືອນ, ແລະອັດຕາການກັດກ່ອນແມ່ນເກືອບເປັນສູນ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນຫຼັງຈາກ 22 ເດືອນ (ຮູບທີ 3) ດ້ວຍອັດຕາການກັດກ່ອນ 0.04 ມມ/ປີທີ່ຄິດໄລ່ໂດຍໃຊ້ການສູນເສຍນ້ຳໜັກ. ຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນສູງສຸດແມ່ນ 1260 µm ແລະອັດຕາການກັດກ່ອນທ້ອງຖິ່ນທີ່ປະເມີນໂດຍໃຊ້ຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ ແລະເວລາການແຊ່ນ້ຳ (22 ເດືອນ) ແມ່ນ 0.68 ມມ/ປີ. ເນື່ອງຈາກຈຸດທີ່ແນ່ນອນທີ່ການກັດກ່ອນເລີ່ມຕົ້ນແມ່ນບໍ່ຮູ້, ອັດຕາການກັດກ່ອນອາດຈະສູງກວ່າ.
ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ບໍ່ສັງເກດເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ເຫັນໄດ້ຊັດເຈນຢູ່ເທິງເຫຼັກສະແຕນເລດເຖິງແມ່ນວ່າຈະແຊ່ນ້ຳໄວ້ເປັນເວລາ 22 ເດືອນແລ້ວກໍຕາມ. ເຖິງແມ່ນວ່າຈະສັງເກດເຫັນອະນຸພາກສີນ້ຳຕານຈຳນວນໜຶ່ງຢູ່ເທິງໜ້າດິນກ່ອນການກຳຈັດຕະກອນ (ຮູບທີ 1), ແຕ່ພວກມັນຕິດກັນຢ່າງອ່ອນແອ ແລະ ບໍ່ແມ່ນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ. ເນື່ອງຈາກໂລຫະຈະປາກົດຂຶ້ນອີກຄັ້ງຢູ່ເທິງໜ້າດິນເຫຼັກສະແຕນເລດຫຼັງຈາກກຳຈັດຕະກອນອອກ, ອັດຕາການກັດກ່ອນຈຶ່ງເກືອບເປັນສູນ.
ການຈັດລຳດັບ Amplicon ໄດ້ຖືກປະຕິບັດເພື່ອເຂົ້າໃຈຄວາມແຕກຕ່າງ ແລະ ການເຄື່ອນໄຫວຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນໄລຍະເວລາໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ ແລະ ຊີວະພາບຟິມເທິງໜ້າດິນໂລຫະ, ໃນນ້ຳ ແລະ ຕະກອນ. ໄດ້ຮັບການອ່ານທັງໝົດ 4,160,012 ຄັ້ງ, ໂດຍມີລະດັບການອ່ານຕັ້ງແຕ່ 31,328 ຫາ 124,183 ຄັ້ງ.
ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງນ້ຳທີ່ເອົາມາຈາກແຫຼ່ງນ້ຳ ແລະ ໜອງນ້ຳມີຄ່າຕັ້ງແຕ່ 5.47 ຫາ 7.45 (ຮູບທີ 4a). ເນື່ອງຈາກນ້ຳແມ່ນໍ້າທີ່ຖືກນຳມາໃຊ້ຄືນແມ່ນໃຊ້ເປັນນ້ຳອຸດສາຫະກຳ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີສາມາດປ່ຽນແປງໄດ້ຕາມລະດູການ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງຕະກອນທາງລຸ່ມແມ່ນປະມານ 9, ເຊິ່ງສູງກວ່າຕົວຢ່າງນ້ຳຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ. ເຊັ່ນດຽວກັນ, ຕົວຢ່າງນ້ຳມີດັດຊະນີ Chao1 ທີ່ຄິດໄລ່ໄດ້ຕ່ຳກວ່າ ແລະ ໜ່ວຍງານແບ່ງປະເພດການດຳເນີນງານ (OTUs) ທີ່ສັງເກດໄດ້ກ່ວາຕົວຢ່າງຕະກອນ (ຮູບທີ 4b, c). ຄວາມແຕກຕ່າງເຫຼົ່ານີ້ມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ການທົດສອບ Tukey-Kramer; ຄ່າ p < 0.01, ຮູບທີ 4d), ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງຕະກອນມີຄວາມຊັບຊ້ອນຫຼາຍກ່ວາຊຸມຊົນໃນຕົວຢ່າງນໍ້າ. ຄວາມແຕກຕ່າງເຫຼົ່ານີ້ມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ການທົດສອບ Tukey-Kramer; ຄ່າ p < 0.01, ຮູບທີ 4d), ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງຕະກອນມີຄວາມຊັບຊ້ອນຫຼາຍກ່ວາຊຸມຊົນໃນຕົວຢ່າງນ້ຳ. Эти различия статистически значимы (критерий Тьюки-Крамера; значения p <0,01, рис. 4d), чоно указыват, чоно указыват сообщества в образцах донных отложений более сложны, чем в образцах воды. ຄວາມແຕກຕ່າງເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ການທົດສອບ Tukey-Kramer; ຄ່າ p <0.01, ຮູບທີ 4d), ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງຕະກອນມີຄວາມຊັບຊ້ອນຫຼາຍກ່ວາໃນຕົວຢ່າງນໍ້າ.这些差异具有统计学意义(Tukey-Kramer检验;p值< 0.01,图4d),表明沉积物样本中的微生物群落比水样中的微生物群落更复杂。这些差异具有统计学(tukey-kramer检验;p值<0.01,图 4d)表明沉积物样本縭的群落更。。。。 Эти различия были статистически значимыми (критерий Тьюки-Крамера; p-значение <0,01, рис. 4d), чвоя поера. предположить, что микробные сообщества в образцах донных отложений были более сложными, чем в обрарать. ຄວາມແຕກຕ່າງເຫຼົ່ານີ້ມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ການທົດສອບ Tukey-Kramer; p-value <0.01, ຮູບທີ 4d), ເຊິ່ງຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງຕະກອນມີຄວາມຊັບຊ້ອນຫຼາຍກ່ວາໃນຕົວຢ່າງນໍ້າ.ເນື່ອງຈາກນ້ຳໃນອ່າງນ້ຳລົ້ນມີການໄຫຼວຽນຂອງນ້ຳຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ ແລະ ຕະກອນຕົກຢູ່ດ້ານລຸ່ມຂອງອ່າງໂດຍບໍ່ມີການລົບກວນທາງກົນຈັກ, ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງຄວາມຫຼາກຫຼາຍຂອງຈຸລິນຊີນີ້ຄວນສະທ້ອນເຖິງລະບົບນິເວດໃນອ່າງ.
a ດັດຊະນີ Shannon, b ໜ່ວຍການຈັດປະເພດການດຳເນີນງານທີ່ສັງເກດໄດ້ (OTU), ແລະ c ດັດຊະນີການດູດຊຶມ Chao1 (n=6) ແລະ ອ່າງ (n=5) ນ້ຳ, ຕະກອນ (n=3), ASTM A283 (S: n=5), ASTM A109 Temper #4/5 (SP: n=5), ASTM A179 (B: n=5), ASTM A395 (FC: n=5), 1% (1 C: n=5), 2.25% (3 C: n = 5) ແລະ 9% (9 C: n = 5) ເຫຼັກກ້າ Cr, ເຊັ່ນດຽວກັນກັບເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 316 (S6: n = 5) ແລະ -304 (S8: n = 5) ແມ່ນສະແດງເປັນຕາຕະລາງຮູບກ່ອງ ແລະ ຕາຕະລາງ whisker. d ຄ່າ p ສຳລັບດັດຊະນີ Shannon ແລະ Chao1 ທີ່ໄດ້ຮັບໂດຍໃຊ້ການທົດສອບປຽບທຽບຫຼາຍຄັ້ງ ANOVA ແລະ Tukey-Kramer. ພື້ນຫຼັງສີແດງສະແດງເຖິງຄູ່ທີ່ມີຄ່າ p < 0.05. ພື້ນຫຼັງສີແດງສະແດງເຖິງຄູ່ທີ່ມີຄ່າ p < 0.05. Красные фоны представляют пары со значениями p <0,05. ພື້ນຫຼັງສີແດງສະແດງເຖິງຄູ່ທີ່ມີຄ່າ p < 0.05.红色背景代表p 值< 0.05的对.红色背景代表p 值< 0.05的对. Красные фоны представляют пары с p-значениями <0,05. ພື້ນຫຼັງສີແດງສະແດງເຖິງຄູ່ທີ່ມີຄ່າ p <0.05.ເສັ້ນຢູ່ກາງກ່ອງ, ດ້ານເທິງ ແລະ ດ້ານລຸ່ມຂອງກ່ອງ, ແລະ ໜວດສະແດງເຖິງຄ່າກາງ, ເປີເຊັນໄທລ໌ທີ 25 ແລະ 75, ແລະ ຄ່າຕໍ່າສຸດ ແລະ ສູງສຸດຕາມລໍາດັບ.
ດັດຊະນີ Shannon ສຳລັບເຫຼັກກ້າຄາບອນ, ເຫຼັກກ້າໂຄຣມຽມຕ່ຳ, ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່ແມ່ນຄ້າຍຄືກັນກັບດັດຊະນີສຳລັບຕົວຢ່າງນ້ຳ (ຮູບທີ 4a). ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງເຫຼັກສະແຕນເລດແມ່ນສູງກວ່າດັດຊະນີຂອງເຫຼັກທີ່ກັດກ່ອນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ (ຄ່າ p < 0.05, ຮູບທີ 4d) ແລະຄ້າຍຄືກັນກັບດັດຊະນີຂອງຕະກອນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງເຫຼັກສະແຕນເລດແມ່ນສູງກວ່າຢ່າງຫຼວງຫຼາຍກ່ວາດັດຊະນີຂອງເຫຼັກທີ່ກັດກ່ອນ (ຄ່າ p < 0.05, ຮູບທີ 4d) ແລະຄ້າຍຄືກັນກັບດັດຊະນີຂອງຕະກອນ. Напротив, индексы Шеннона образцов из нержавеющей стали значительно выше, чем у корродированный 5 с. рис. 4d), и аналогичны индексам отложений. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງເຫຼັກສະແຕນເລດແມ່ນສູງກວ່າຢ່າງຫຼວງຫຼາຍກ່ວາຂອງເຫຼັກທີ່ກັດກ່ອນ (ຄ່າ p < 0.05, ຮູບທີ 4d) ແລະຄ້າຍຄືກັບດັດຊະນີເງິນຝາກ.相比之下,不锈钢样品的香农指数明显高于腐蚀钢的香农指数(p 值< 0.05牉牉相4d),䛼< 0.05牉牉相4d,䛼相比之下,不锈钢样品的香农指数明显高于腐蚀钢的香农指数(p 值< 0.05,牉囸4d),不香农指数(p 值< 0.05,牉囸4d),与 Напротив, индекс Шеннона образцов из нержавеющей стали был значительно выше, чем у корродирстанно <0,05, рис. 4d), как и у отложений. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ຂອງຕົວຢ່າງເຫຼັກສະແຕນເລດສູງກວ່າເຫຼັກທີ່ກັດກ່ອນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ (ຄ່າ p < 0.05, ຮູບທີ 4d), ເຊັ່ນດຽວກັນກັບຊັ້ນວາງ.ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ດັດຊະນີ Shannon ສຳລັບເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ມີຕັ້ງແຕ່ 6.95 ຫາ 9.65. ຄ່າເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນສູງກວ່າຫຼາຍໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນໃນເວລາ 1 ແລະ 3 ເດືອນກ່ວາໃນຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນໃນເວລາ 6, 14 ແລະ 22 ເດືອນ (ຮູບທີ 4a). ນອກຈາກນັ້ນ, ດັດຊະນີ Chao1 ແລະ OTU ທີ່ສັງເກດເຫັນຂອງເຫຼັກກ້າ 9% Cr ແມ່ນສູງກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງນ້ຳ ແລະ ຕ່ຳກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງຕະກອນ (ຮູບທີ 4b, c), ແລະ ຄວາມແຕກຕ່າງແມ່ນມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ຄ່າ p < 0.01, ຮູບທີ 4d). ນອກຈາກນັ້ນ, ດັດຊະນີ Chao1 ແລະ OTU ທີ່ສັງເກດເຫັນຂອງເຫຼັກກ້າ 9% Cr ແມ່ນສູງກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງນ້ຳ ແລະ ຕ່ຳກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງຕະກອນ (ຮູບທີ 4b, c), ແລະ ຄວາມແຕກຕ່າງແມ່ນມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ຄ່າ p < 0.01, ຮູບທີ 4d).ນອກຈາກນັ້ນ, Chao1 ແລະ OTU ທີ່ສັງເກດເຫັນຂອງເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ແມ່ນສູງກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງທີ່ເປັນນ້ຳ ແລະ ຕ່ຳກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ຕົວຢ່າງທີ່ເປັນຕະກອນ (ຮູບທີ 4b, c), ແລະ ຄວາມແຕກຕ່າງແມ່ນມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ.(p-значения <0,01, рис. 4d). (ຄ່າ p <0.01, ຮູບທີ 4d).此外,9% Cr 钢的Chao1 指数和观察到的OTU高于腐蚀样品和水样,低于未腐蚀样品和沉积物样品(图4b,c),差异具有统讏幦0.01, ແລະ 4d).此外,9% CR钢 Chao1 指数和观察的的 rtu 高于腐蚀样品水样,低于腐蚀牛牌征。图 4b,c)差异统计学意义(p值<0.01图图图图图图图,,,,,,,,,,4,,,,,,,,,,,,,4,,,。 Кроме того, индекс Chao1 и наблюдаемые OTU стали с содержанием 9 % Cr были выше, чем у корродированных и ж водеродированных и ж вододированных чем у некорродированных и осадочных образцов (рис. 4b,c), а разница была статистически значимой (рис. 4b,c), а разница была статистически значимой (рчи0. , 4 нге). ນອກຈາກນັ້ນ, ດັດຊະນີ Chao1 ແລະ OTU ທີ່ສັງເກດເຫັນຂອງເຫຼັກກ້າ Cr 9% ແມ່ນສູງກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນ ແລະ ເປັນນ້ຳ ແລະ ຕ່ຳກວ່າຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ໄດ້ຮັບການກັດກ່ອນ ແລະ ເປັນຕະກອນ (ຮູບທີ 4b,c), ແລະ ຄວາມແຕກຕ່າງແມ່ນມີຄວາມໝາຍທາງສະຖິຕິ (ຄ່າ p < 0.01, ຮູບທີ 4d).ຜົນໄດ້ຮັບເຫຼົ່ານີ້ຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າຄວາມຫຼາກຫຼາຍຂອງຈຸລິນຊີໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນແມ່ນຕໍ່າກວ່າໃນຊີວະພາບຟິມເທິງໂລຫະທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ.
ໃນຮູບທີ 5a ສະແດງໃຫ້ເຫັນແຜນວາດການວິເຄາະພິກັດຫຼັກ (PCoA) ໂດຍອີງໃສ່ໄລຍະທາງທີ່ບໍ່ມີນ້ຳໜັກ UniFrac ສຳລັບຕົວຢ່າງທັງໝົດ, ໂດຍມີການສັງເກດເຫັນກຸ່ມຫຼັກສາມກຸ່ມ. ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງນ້ຳແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຈາກຊຸມຊົນອື່ນໆ. ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕະກອນຍັງປະກອບມີຊຸມຊົນເຫຼັກສະແຕນເລດ, ໃນຂະນະທີ່ພວກມັນແຜ່ຂະຫຍາຍຢູ່ໃນຕົວຢ່າງການກັດກ່ອນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ແຜນທີ່ຂອງເຫຼັກທີ່ມີ Cr 9% ແບ່ງອອກເປັນກຸ່ມທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ກຸ່ມທີ່ກັດກ່ອນ. ດັ່ງນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີເທິງໜ້າດິນໂລຫະ ແລະ ຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນຈຶ່ງແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຈາກຊຸມຊົນໃນນ້ຳ.
ແຜນວາດການວິເຄາະພິກັດຫຼັກ (PCoA) ໂດຍອີງໃສ່ໄລຍະຫ່າງ UniFrac ທີ່ບໍ່ມີນ້ຳໜັກໃນຕົວຢ່າງທັງໝົດ (a), ນ້ຳ (b), ແລະໂລຫະ (c). ວົງມົນເນັ້ນໃສ່ແຕ່ລະກຸ່ມ. ເສັ້ນທາງການນຳສະເໜີແມ່ນສະແດງໂດຍເສັ້ນເຊື່ອມຕໍ່ໄລຍະເວລາການເກັບຕົວຢ່າງເປັນຊຸດ. 1 ແມັດ, 1 ເດືອນ; 3 ແມັດ, 3 ເດືອນ; 6 ແມັດ, 6 ເດືອນ; 14 ແມັດ, 14 ເດືອນ; 22 ແມັດ, 22 ເດືອນ; S, ASTM A283; SP, ASTM A109, ເງື່ອນໄຂ 4/5; FC, ASTM A395; B, ASTM A179; 1C, ເຫຼັກກ້າ 1% Cr; ເຫຼັກກ້າ 3C, ເຫຼັກກ້າ 2.25% Cr; ເຫຼັກກ້າ 9C, ເຫຼັກກ້າ 9% Cr; S6, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ 316; S8, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 304.
ເມື່ອຈັດລຽງຕາມລຳດັບເວລາ, ແຜ່ນ PCoA ຂອງຕົວຢ່າງນ້ຳແມ່ນຢູ່ໃນການຈັດລຽງເປັນວົງມົນ (ຮູບທີ 5b). ການຫັນປ່ຽນວົງຈອນນີ້ອາດຈະສະທ້ອນເຖິງການປ່ຽນແປງຕາມລະດູການ.
ນອກຈາກນັ້ນ, ມີພຽງແຕ່ສອງກຸ່ມ (ທີ່ກັດກ່ອນ ແລະ ບໍ່ກັດກ່ອນ) ທີ່ສັງເກດເຫັນຢູ່ໃນແຜນຜັງ PCoA ຂອງຕົວຢ່າງໂລຫະ, ບ່ອນທີ່ (ຍົກເວັ້ນເຫຼັກໂຄຣມຽມ 9%) ການປ່ຽນແປງຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຈາກ 1 ຫາ 22 ເດືອນກໍ່ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນເຊັ່ນກັນ (ຮູບທີ 5c). ນອກຈາກນັ້ນ, ເນື່ອງຈາກການປ່ຽນແປງໃນຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນມີຫຼາຍກວ່າໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ, ຈຶ່ງມີຄວາມສຳພັນລະຫວ່າງການປ່ຽນແປງໃນຊຸມຊົນຈຸລິນຊີ ແລະ ຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນ. ໃນຕົວຢ່າງເຫຼັກທີ່ມີ Cr 9%, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີສອງປະເພດໄດ້ຖືກເປີດເຜີຍ: ຈຸດທີ່ 1 ແລະ 6 ເດືອນ, ຕັ້ງຢູ່ໃກ້ກັບເຫຼັກສະແຕນເລດ, ແລະ ອື່ນໆ (3, 14, ແລະ 22 ເດືອນ), ຕັ້ງຢູ່ໃກ້ກັບເຫຼັກທີ່ກັດກ່ອນ. 1 ເດືອນ ແລະ ຄູປອງທີ່ໃຊ້ສຳລັບການສະກັດ DNA ທີ່ 6 ເດືອນບໍ່ໄດ້ຖືກກັດກ່ອນ, ໃນຂະນະທີ່ຄູປອງທີ່ 3, 14 ແລະ 22 ເດືອນໄດ້ຖືກກັດກ່ອນ (ຮູບເພີ່ມເຕີມ 1). ດັ່ງນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນແຕກຕ່າງຈາກກຸ່ມໃນນ້ຳ, ຕະກອນ, ແລະ ຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ປ່ຽນແປງໄປຕາມການກັດກ່ອນ.
ປະເພດຈຸລິນຊີຫຼັກໆທີ່ສັງເກດເຫັນໃນຕົວຢ່າງນ້ຳແມ່ນ Proteobacteria (30.1–73.5%), Bacteroidetes (6.3–48.6%), Planctomycetota (0.4–19.6%) ແລະ Actinobacteria (0–17.7%), ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງພວກມັນແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມຕົວຢ່າງ (ຮູບທີ 6), ຕົວຢ່າງ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Bacteroidetes ໃນນ້ຳໜອງສູງກວ່າໃນນ້ຳທີ່ບໍ່ມີຕົວຕົນ. ຄວາມແຕກຕ່າງນີ້ສາມາດໄດ້ຮັບອິດທິພົນຈາກເວລາທີ່ຢູ່ອາໄສຂອງນ້ຳໃນຖັງລົ້ນ. ປະເພດເຫຼົ່ານີ້ຍັງໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນຕົວຢ່າງຕະກອນດ້ານລຸ່ມ, ແຕ່ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງພວກມັນແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຈາກຕົວຢ່າງນ້ຳ. ນອກຈາກນັ້ນ, ປະລິມານທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Acidobacteriota (8.7–13.0%), Chloroflexi (8.1–10.2%), Nitrospirota (4.2–4.4%) ແລະ Desulfobacterota (1.5–4.4%) ແມ່ນສູງກວ່າໃນຕົວຢ່າງນ້ຳ. ເນື່ອງຈາກເກືອບທຸກຊະນິດຂອງ Desulfobacterota ແມ່ນ SRB37, ສະພາບແວດລ້ອມໃນຕະກອນຕ້ອງບໍ່ມີອາກາດ. ເຖິງແມ່ນວ່າ Desulfobacterota ອາດຈະມີອິດທິພົນຕໍ່ການກັດກ່ອນ, ແຕ່ຄວາມສ່ຽງຄວນຈະຕໍ່າຫຼາຍເພາະວ່າຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງມັນໃນນ້ຳສະລອຍນ້ຳແມ່ນ <0.04%. ເຖິງແມ່ນວ່າ Desulfobacterota ອາດຈະມີອິດທິພົນຕໍ່ການກັດກ່ອນ, ແຕ່ຄວາມສ່ຽງຄວນຈະຕໍ່າຫຼາຍເພາະວ່າຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງມັນໃນນ້ຳສະລອຍນ້ຳແມ່ນ <0.04%. Хотя Desulfobacterota, возможно, влияют на коррозию, риск должен быть чрезвычайно низким, поскольку их отльносит воде бассейна составляет <0,04%. ເຖິງແມ່ນວ່າ Desulfobacterota ອາດມີຜົນກະທົບຕໍ່ການກັດກ່ອນ, ແຕ່ຄວາມສ່ຽງຄວນຈະຕໍ່າຫຼາຍ ເພາະວ່າຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງມັນໃນນ້ຳສະລອຍນ້ຳແມ່ນ <0.04%.尽管脱硫杆菌门可能影响腐蚀,但风险应该极低,因为它们在池水中的相对<丰4% <0.04%. Хотя тип Desulfobacillus может влиять на коррозию, риск должен быть крайне низким, поскольку их относитвсльное бассейна составляет <0,04%. ເຖິງແມ່ນວ່າເຊື້ອແບັກທີເຣັຍປະເພດ Desulfobacillus ສາມາດມີອິດທິພົນຕໍ່ການກັດກ່ອນ, ແຕ່ຄວາມສ່ຽງຄວນຈະຕໍ່າຫຼາຍ ເພາະວ່າຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງມັນໃນນ້ຳສະລອຍນ້ຳແມ່ນ <0.04%.
RW ແລະ ອາກາດ ເປັນຕົວແທນຂອງຕົວຢ່າງນ້ຳຈາກທໍ່ຮັບນ້ຳ ແລະ ອ່າງຕາມລຳດັບ. ຕະກອນ-C, -E, -W ແມ່ນຕົວຢ່າງຕະກອນທີ່ເອົາມາຈາກຈຸດກາງຂອງດ້ານລຸ່ມຂອງອ່າງ, ເຊັ່ນດຽວກັນກັບຈາກດ້ານຕາເວັນອອກ ແລະ ຕາເວັນຕົກ. 1 ແມັດ, 1 ເດືອນ; 3 ແມັດ, 3 ເດືອນ; 6 ແມັດ, 6 ເດືອນ; 14 ແມັດ, 14 ເດືອນ; 22 ແມັດ, 22 ເດືອນ; S, ASTM A283; SP, ASTM A109, ສະພາບ 4/5; FC, ASTM A395; B, ASTM A179; 1C, ເຫຼັກກ້າ 1% Cr; ເຫຼັກກ້າ 3C, ເຫຼັກກ້າ 2.25% Cr; ເຫຼັກກ້າ 9C, ເຫຼັກກ້າ 9% Cr; S6, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ 316; S8, ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດປະເພດ 304.
ໃນລະດັບສະກຸນ, ສັດສ່ວນທີ່ສູງຂຶ້ນເລັກນ້ອຍ (6–19%) ຂອງເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ບໍ່ໄດ້ຈັດປະເພດທີ່ເປັນຂອງຄອບຄົວ Trichomonadaceae, ເຊັ່ນດຽວກັນກັບ Neosphingosine, Pseudomonas, ແລະ Flavobacterium, ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນທຸກລະດູການ. ໃນຖານະເປັນອົງປະກອບຫຼັກເລັກນ້ອຍ, ສ່ວນແບ່ງຂອງພວກມັນແຕກຕ່າງກັນ (ຮູບທີ 1). . 7a ແລະ b). ໃນສາຂາແມ່ນ້ຳ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Flavobacterium, Pseudovibrio, ແລະ Rhodoferrobacter ແມ່ນສູງກວ່າໃນລະດູໜາວເທົ່ານັ້ນ. ເຊັ່ນດຽວກັນ, ປະລິມານທີ່ສູງຂຶ້ນຂອງ Pseudovibrio ແລະ Flavobacterium ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນນ້ຳລະດູໜາວຂອງອ່າງ. ດັ່ງນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງນ້ຳແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມລະດູການ, ແຕ່ບໍ່ໄດ້ມີການປ່ຽນແປງຢ່າງຫຼວງຫຼາຍໃນໄລຍະການສຶກສາ.
ກ ນ້ຳເຂົ້າ, ຂ ນ້ຳໃນສະລອຍນ້ຳ, ຄ ASTM A283, ງ ASTM A109 ອຸນຫະພູມ #4/5, ຈ ASTM A179, ສ ASTM A395, g 1% Cr, h 2.25% Cr, ແລະ i 9% Cr ເຫຼັກກ້າ, j ປະເພດ-316 ແລະ ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ K-304.
ໂປຣຕີໂອແບັກທີເຣຍແມ່ນສ່ວນປະກອບຫຼັກໃນຕົວຢ່າງທັງໝົດ, ແຕ່ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງພວກມັນໃນຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນຫຼຸດລົງເມື່ອການກັດກ່ອນເກີດຂຶ້ນ (ຮູບທີ 6). ໃນຕົວຢ່າງ ASTM A179, ASTM A109 Temp No. 4/5, ASTM A179, ASTM A395 ແລະ 1% ແລະ 2.25% Cr, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງໂປຣຕີໂອແບັກທີເຣຍຫຼຸດລົງຈາກ 89.1%, 85.9%, 89.6%, 79.5%, 84.8%. 83.8% ແມ່ນ 43.3%, 52.2%, 50.0%, 41.9%, 33.8% ແລະ 31.3% ຕາມລຳດັບ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Desulfobacterota ຄ່ອຍໆເພີ່ມຂຶ້ນຈາກ <0.1% ເປັນ 12.5–45.9% ດ້ວຍຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Desulfobacterota ຄ່ອຍໆເພີ່ມຂຶ້ນຈາກ <0.1% ເປັນ 12.5–45.9% ດ້ວຍຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນ. Напротив, относительное содержание Desulfobacterota постепенно увеличивается с <0,1% до 12,5–45,9% по мвире ра ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Desulfobacterota ຄ່ອຍໆເພີ່ມຂຶ້ນຈາກ <0.1% ເປັນ 12.5–45.9% ເມື່ອການກັດກ່ອນດຳເນີນໄປ.相反,随着腐蚀的进展,脱硫杆菌的相对丰度从<0.1% 逐渐增加到12.5-45.9%.相反,随着腐蚀的进展,脱硫杆菌的相对丰度从<0.1% Напротив, относительная численность Desulfobacillus постепенно увеличивалась с <0,1% до 12,5–45,9% по мрирер. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຄວາມອຸດົມສົມບູນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງຂອງ Desulfobacillus ຄ່ອຍໆເພີ່ມຂຶ້ນຈາກ <0.1% ເປັນ 12.5–45.9% ເມື່ອການກັດກ່ອນຮ້າຍແຮງຂຶ້ນ.ດັ່ງນັ້ນ, ເມື່ອການກັດກ່ອນມີຄວາມຄືບໜ້າ, Proteobacterira ໄດ້ຖືກທົດແທນໂດຍ Desulfobacterota.
ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຟິມຊີວະພາບເທິງເຫຼັກສະແຕນເລດທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນມີສັດສ່ວນດຽວກັນຂອງເຊື້ອແບັກທີເຣຍທີ່ແຕກຕ່າງກັນ. ໂປຣຕີໂອແບັກທີເຣຍ (29.4–34.1%), ພລານໂຄມມາຍເຊໂຕຕາ (11.7–18.8%), ໄນໂຕຣສະໄພໂຣຕາ (2.9–20.9%), ອາຊິດໂດແບັກທີເຣຍ (8.6–18.8%), ແບັກທີຣອຍຕາ (3.1–9.2%) ແລະ ຄລໍໂຣເຟຼັກຊີ (2.1–8.8%). ພົບວ່າສັດສ່ວນຂອງໄນໂຕຣສະໄພໂຣຕາໃນຕົວຢ່າງເຫຼັກສະແຕນເລດໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນເທື່ອລະກ້າວ (ຮູບທີ 6). ອັດຕາສ່ວນເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນຄ້າຍຄືກັນກັບອັດຕາສ່ວນໃນຕົວຢ່າງຕະກອນ, ເຊິ່ງສອດຄ່ອງກັບຕາຕະລາງ PCoA ທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບທີ 5a.
ໃນຕົວຢ່າງເຫຼັກທີ່ມີ Cr 9%, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີສອງປະເພດໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນ: ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີ 1 ເດືອນ ແລະ 6 ເດືອນແມ່ນຄ້າຍຄືກັນກັບຊຸມຊົນໃນຕົວຢ່າງຕະກອນລຸ່ມ, ໃນຂະນະທີ່ອັດຕາສ່ວນຂອງໂປຣຕີໂອແບັກທີເຣຍໃນຕົວຢ່າງການກັດກ່ອນ 3, 14, ແລະ 22 ເພີ່ມຂຶ້ນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ. ນອກຈາກນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີສອງຊະນິດນີ້ໃນຕົວຢ່າງເຫຼັກ 9% Cr ສອດຄ່ອງກັບກຸ່ມທີ່ແຍກອອກເປັນສອງກຸ່ມໃນຕາຕະລາງ PCoA ທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບທີ 5c.
ໃນລະດັບສະກຸນ, ສັງເກດເຫັນ OTU ຫຼາຍກວ່າ 2000 ຊະນິດທີ່ມີເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ ແລະ archaea ທີ່ບໍ່ໄດ້ຮັບການກຳນົດ. ໃນລະດັບສະກຸນ, ສັງເກດເຫັນ OTU ຫຼາຍກວ່າ 2000 ຊະນິດທີ່ມີເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ ແລະ archaea ທີ່ບໍ່ໄດ້ຮັບການກຳນົດ.ໃນລະດັບສະກຸນ, ມີການສັງເກດເຫັນ OTU ຫຼາຍກວ່າ 2000 ຊະນິດທີ່ມີເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ ແລະ archaea ທີ່ບໍ່ສາມາດລະບຸໄດ້.ໃນລະດັບສະກຸນ, ມີການສັງເກດເຫັນ OTU ຫຼາຍກວ່າ 2000 ອັນທີ່ມີເຊື້ອແບັກທີເຣັຍ ແລະ archaea ທີ່ບໍ່ໄດ້ລະບຸ. ໃນນັ້ນ, ພວກເຮົາໄດ້ສຸມໃສ່ 10 OTU ທີ່ມີປະຊາກອນສູງໃນແຕ່ລະຕົວຢ່າງ. ນີ້ກວມເອົາ 58.7-70.9%, 48.7-63.3%, 50.2-70.7%, 50.8-71.5%, 47.2-62.7%, 38.4-64.7%, 12.8-49.7%, 17.5-46.8% ແລະ 21.8-45.1% ໃນ ASTM A179. , ASTM A109 Temp No. 4/5, ASTM A179, ASTM A395, ເຫຼັກ Cr 1%, 2.25% ແລະ 9% ແລະ ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 316 ແລະ -304.
ປະລິມານທີ່ຂ້ອນຂ້າງສູງຂອງ monoliths dechlorinated ທີ່ມີຄຸນສົມບັດການຜຸພັງ Fe(II) ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນຕົວຢ່າງການກັດກ່ອນເຊັ່ນ: ASTM A179, ASTM A109 Temp No. 4/5, ASTM A179, ASTM A395 ແລະເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 1% ແລະ 2.25% ໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ (1 ເດືອນ ແລະ 3 ເດືອນ, ຮູບທີ 7c-h). ສັດສ່ວນຂອງ Dechloromonas ຫຼຸດລົງຕາມການເວລາ, ເຊິ່ງສອດຄ່ອງກັບການຫຼຸດລົງຂອງ Proteobacteria (ຮູບທີ 6). ຍິ່ງໄປກວ່ານັ້ນ, ອັດຕາສ່ວນຂອງ Dechloromonas ໃນ biofilms ໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນແມ່ນ <1%. ຍິ່ງໄປກວ່ານັ້ນ, ອັດຕາສ່ວນຂອງ Dechloromonas ໃນ biofilms ໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນແມ່ນ <1%. Кроме того, доля Dechloromonas в биопленках на некорродированных образцах составляет <1%. ນອກຈາກນັ້ນ, ອັດຕາສ່ວນຂອງ Dechloromonas ໃນ biofilms ໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນແມ່ນ <1%.此外,未腐蚀样品的生物膜中脱氯单胞菌的比例<1%.此外,未腐蚀样品的生物膜中脱氯单胞菌的比例 < 1% Кроме того, доля Dechloromonas в биопленке некорродированных образцов была <1%. ນອກຈາກນັ້ນ, ອັດຕາສ່ວນຂອງ Dechloromonas ໃນ biofilm ຂອງຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນແມ່ນ <1%.ດັ່ງນັ້ນ, ໃນບັນດາຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ, Dechloromonas ແມ່ນອຸດົມສົມບູນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍໃນໄລຍະຕົ້ນໆຂອງການກັດກ່ອນ.
ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ໃນ ASTM A179, ASTM A109 ທີ່ມີອຸນຫະພູມ #4/5, ASTM A179, ASTM A395 ແລະ ເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 1% ແລະ 2.25%, ອັດຕາສ່ວນຂອງຊະນິດ SRB Desulfovibrio ໄດ້ເພີ່ມຂຶ້ນຫຼັງຈາກ 14 ແລະ 22 ເດືອນ (ຮູບທີ 7c–h). Desulfofibrion ຕໍ່າຫຼາຍ ຫຼື ບໍ່ພົບໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ໃນຕົວຢ່າງນໍ້າ (ຮູບທີ 7a, b) ແລະ ໃນຟິມຊີວະພາບທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ (ຮູບທີ 7j, j). ນີ້ຊີ້ໃຫ້ເຫັນຢ່າງແຂງແຮງວ່າ Desulfovibrio ມັກສະພາບແວດລ້ອມຂອງຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນທີ່ເກີດຂຶ້ນ, ເຖິງແມ່ນວ່າພວກມັນບໍ່ມີຜົນກະທົບຕໍ່ການກັດກ່ອນໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ.
ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຫຼຸດຜ່ອນ Fe(III) (RRB), ເຊັ່ນ Geobacter ແລະ Geothrix, ໄດ້ຖືກພົບເຫັນຢູ່ໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນໃນໄລຍະກາງຂອງການກັດກ່ອນ (6 ແລະ 14 ເດືອນ), ແຕ່ອັດຕາສ່ວນຂອງໄລຍະທ້າຍ (22 ເດືອນ) ຂອງການກັດກ່ອນແມ່ນສູງກວ່າໃນພວກມັນ. ພວກມັນມີອັດຕາສ່ວນຕໍ່າ (ຮູບທີ 7c, eh). ສະກຸນ Sideroxydans ທີ່ມີຄຸນສົມບັດການຜຸພັງ Fe(II) ສະແດງໃຫ້ເຫັນພຶດຕິກຳທີ່ຄ້າຍຄືກັນ (ຮູບທີ 7f), ດັ່ງນັ້ນອັດຕາສ່ວນຂອງ FeOB, IRB, ແລະ SRB ແມ່ນສູງກວ່າໃນຕົວຢ່າງທີ່ກັດກ່ອນເທົ່ານັ້ນ. ນີ້ຊີ້ບອກຢ່າງແຂງແຮງວ່າການປ່ຽນແປງໃນຊຸມຊົນຈຸລິນຊີເຫຼົ່ານີ້ແມ່ນກ່ຽວຂ້ອງກັບຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນ.
ໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ທີ່ຖືກກັດກ່ອນຫຼັງຈາກ 3, 14 ແລະ 22 ເດືອນ, ສັດສ່ວນທີ່ສູງຂຶ້ນຂອງສະມາຊິກໃນຄອບຄົວ Beggiatoacea (8.5–19.6%) ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນ, ເຊິ່ງສາມາດສະແດງຄຸນສົມບັດການຜຸພັງຊູນຟູຣ໌, ແລະ sideroxidans ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນ (8.4–13.7%) (ຮູບທີ 1). 7i) ນອກຈາກນັ້ນ, Thiomonas, ແບັກທີເຣຍຜຸພັງຊູນຟູຣ໌ (SOB), ໄດ້ຖືກພົບເຫັນໃນຈຳນວນທີ່ສູງກວ່າ (3.4% ແລະ 8.8%) ໃນເວລາ 3 ແລະ 14 ເດືອນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ເຊື້ອແບັກທີເຣຍຫຼຸດຜ່ອນໄນເຕຣດ Nitrospira (12.9%) ໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນຕົວຢ່າງທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນອາຍຸ 6 ເດືອນ. ສັດສ່ວນທີ່ເພີ່ມຂຶ້ນຂອງ Nitrospira ຍັງໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນ biofilms ໃນເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດຫຼັງຈາກຈຸ່ມ (ຮູບທີ 7j,k). ດັ່ງນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຂອງເຫຼັກກ້າ Cr 9% ທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນອາຍຸ 1 ແລະ 6 ເດືອນແມ່ນຄ້າຍຄືກັນກັບຊຸມຊົນໃນ biofilms ເຫຼັກກ້າສະແຕນເລດ. ນອກຈາກນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຂອງເຫຼັກກ້າ Cr 9% ທີ່ກັດກ່ອນໃນເວລາ 3, 14 ແລະ 22 ເດືອນແຕກຕ່າງຈາກຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນຂອງເຫຼັກກ້າທີ່ມີຄາບອນ ແລະ ໂຄຣມຽມຕ່ຳ ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່.
ການພັດທະນາການກັດກ່ອນມັກຈະຊ້າກວ່າໃນນ້ຳຈືດກ່ວາໃນນ້ຳທະເລ ເນື່ອງຈາກຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄອອອນຄລໍໄຣດ໌ມີຜົນກະທົບຕໍ່ການກັດກ່ອນຂອງໂລຫະ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ເຫຼັກສະແຕນເລດບາງຊະນິດອາດຈະກັດກ່ອນໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ38,39. ນອກຈາກນັ້ນ, MIC ໄດ້ຖືກສົງໃສໃນເບື້ອງຕົ້ນວ່າວັດສະດຸທີ່ກັດກ່ອນເຄີຍຖືກສັງເກດເຫັນຢູ່ໃນສະລອຍນ້ຳຈືດທີ່ໃຊ້ໃນການສຶກສານີ້. ໃນການສຶກສາການຈຸ່ມນ້ຳໃນໄລຍະຍາວ, ຮູບແບບຕ່າງໆຂອງການກັດກ່ອນ, ສາມປະເພດຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີ, ແລະການປ່ຽນແປງຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນ.
ນ້ຳຈືດທີ່ໃຊ້ໃນການສຶກສາຄັ້ງນີ້ແມ່ນຖັງປິດສຳລັບນ້ຳເຕັກນິກທີ່ນຳມາຈາກແມ່ນ້ຳທີ່ມີສ່ວນປະກອບທາງເຄມີທີ່ຂ້ອນຂ້າງໝັ້ນຄົງ ແລະ ການປ່ຽນແປງຕາມລະດູການຂອງອຸນຫະພູມນ້ຳຕັ້ງແຕ່ 9 ຫາ 23°C. ດັ່ງນັ້ນ, ການປ່ຽນແປງຕາມລະດູການໃນຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນຕົວຢ່າງນ້ຳອາດຈະກ່ຽວຂ້ອງກັບການປ່ຽນແປງຂອງອຸນຫະພູມ. ນອກຈາກນັ້ນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນນ້ຳສະລອຍນ້ຳມີຄວາມແຕກຕ່າງຈາກນ້ຳທີ່ປ້ອນເຂົ້າ (ຮູບທີ 5b). ນ້ຳໃນສະລອຍນ້ຳຖືກທົດແທນຢູ່ສະເໝີເນື່ອງຈາກການລົ້ນ. ດັ່ງນັ້ນ, DO ຍັງຄົງຢູ່ທີ່ ~8.2 ppm ເຖິງແມ່ນວ່າຢູ່ທີ່ຄວາມເລິກລະຫວ່າງໜ້ານ້ຳອ່າງ ແລະ ດ້ານລຸ່ມ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ສະພາບແວດລ້ອມຂອງຕະກອນຄວນຈະເປັນແບບບໍ່ມີອົກຊີເຈນ, ເພາະມັນຕົກລົງ ແລະ ຍັງຄົງຢູ່ດ້ານລຸ່ມຂອງອ່າງເກັບນ້ຳ, ແລະ ພືດຈຸລິນຊີໃນນັ້ນ (ເຊັ່ນ CRP) ກໍ່ຄວນຈະແຕກຕ່າງຈາກພືດຈຸລິນຊີໃນນ້ຳ (ຮູບທີ 6). ເນື່ອງຈາກວ່າຄູປອງໃນສະລອຍນ້ຳຢູ່ໄກຈາກຕະກອນ, ພວກມັນຈະຖືກສຳຜັດກັບນ້ຳຈືດໃນລະຫວ່າງການສຶກສາການຈຸ່ມນ້ຳພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂແອໂຣບິກເທົ່ານັ້ນ.
ການກັດກ່ອນທົ່ວໄປເກີດຂຶ້ນໃນເຫຼັກກາກບອນ, ເຫຼັກໂຄຣມຽມຕ່ຳ, ແລະເຫຼັກຫລໍ່ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ (ຮູບທີ 1) ເນື່ອງຈາກວ່າວັດສະດຸເຫຼົ່ານີ້ບໍ່ທົນທານຕໍ່ການກັດກ່ອນ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ອັດຕາການກັດກ່ອນ (0.13 ມມ ປີ-1) ພາຍໃຕ້ສະພາບນ້ຳຈືດທີ່ບໍ່ມີຊີວິດຊີວາແມ່ນສູງກວ່າໃນການສຶກສາກ່ອນໜ້ານີ້40 (0.04 ມມ ປີ-1) ແລະສາມາດປຽບທຽບກັບອັດຕາການກັດກ່ອນ (0.02–0.76 ມມ ປີ-1) ໃນເວລາທີ່ມີຈຸລິນຊີ1) ຄ້າຍຄືກັບສະພາບນ້ຳຈືດ40,41,42. ອັດຕາການກັດກ່ອນທີ່ເລັ່ງຂຶ້ນນີ້ແມ່ນລັກສະນະຂອງ MIC.
ນອກຈາກນັ້ນ, ຫຼັງຈາກການຈຸ່ມນ້ຳເປັນເວລາ 22 ເດືອນ, ການກັດກ່ອນທີ່ເກີດຂຶ້ນໃນທ້ອງຖິ່ນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນຢູ່ໃນໂລຫະຫຼາຍຊະນິດພາຍໃຕ້ຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ (ຮູບທີ 3). ໂດຍສະເພາະ, ອັດຕາການກັດກ່ອນທີ່ເກີດຂຶ້ນໃນທ້ອງຖິ່ນທີ່ສັງເກດເຫັນໃນ ASTM A179 ແມ່ນໄວກວ່າການກັດກ່ອນທົ່ວໄປປະມານຫ້າເທົ່າ. ຮູບແບບການກັດກ່ອນທີ່ຜິດປົກກະຕິ ແລະ ອັດຕາການກັດກ່ອນທີ່ເລັ່ງຂຶ້ນນີ້ຍັງໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນການກັດກ່ອນທີ່ເກີດຂຶ້ນໃນວັດຖຸດຽວກັນ. ດັ່ງນັ້ນ, ການຈຸ່ມນ້ຳທີ່ດຳເນີນໃນການສຶກສານີ້ສະທ້ອນໃຫ້ເຫັນເຖິງການກັດກ່ອນໃນການປະຕິບັດ.
ໃນບັນດາໂລຫະທີ່ໄດ້ສຶກສາ, ເຫຼັກກ້າ Cr 9% ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ຮ້າຍແຮງທີ່ສຸດ, ໂດຍມີຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ >1.2 ມມ, ເຊິ່ງອາດຈະເປັນ MIC ເນື່ອງຈາກການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດ ແລະ ຮູບແບບການກັດກ່ອນທີ່ຜິດປົກກະຕິ. ໃນບັນດາໂລຫະທີ່ໄດ້ສຶກສາ, ເຫຼັກກ້າ Cr 9% ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ຮ້າຍແຮງທີ່ສຸດ, ໂດຍມີຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ >1.2 ມມ, ເຊິ່ງອາດຈະເປັນ MIC ເນື່ອງຈາກການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດ ແລະ ຮູບແບບການກັດກ່ອນທີ່ຜິດປົກກະຕິ. Среди исследованных металлов сталь с 9% Cr показала наиболее сильную коррозию с глубиной кор розиия , 1,2 является МИК из-за ускоренной коррозии и аномальной формы коррозии. ໃນບັນດາໂລຫະທີ່ໄດ້ກວດສອບ, ເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ສະແດງໃຫ້ເຫັນການກັດກ່ອນທີ່ຮ້າຍແຮງທີ່ສຸດໂດຍມີຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ >1.2 ມມ, ເຊິ່ງອາດຈະເປັນ MIC ເນື່ອງຈາກການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດ ແລະ ຮູບແບບການກັດກ່ອນທີ່ຜິດປົກກະຕິ.在所研究的金属中,9% Cr 钢的腐蚀最为严重,腐蚀深度>1.2 mm,由于加速腐蚀和异常腐蚀形式,很可能是MIC.在所研究的金属中,9% Cr Среди исследованных металлов наиболее сильно корродировала сталь с 9% Cr, с глубиной коррозии >1,2 кром, из-за ускоренных и аномальных форм коррозии. ໃນບັນດາໂລຫະທີ່ໄດ້ສຶກສາ, ເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ມີການກັດກ່ອນຮ້າຍແຮງທີ່ສຸດ, ໂດຍມີຄວາມເລິກຂອງການກັດກ່ອນ >1.2 ມມ, ສ່ວນຫຼາຍອາດຈະເປັນ MIC ເນື່ອງຈາກຮູບແບບການກັດກ່ອນທີ່ເລັ່ງຂຶ້ນ ແລະ ຜິດປົກກະຕິ.ເນື່ອງຈາກເຫຼັກ Cr 9% ຖືກນໍາໃຊ້ໃນການນໍາໃຊ້ທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ, ພຶດຕິກໍາການກັດກ່ອນຂອງມັນໄດ້ຖືກສຶກສາມາກ່ອນ43,44 ແຕ່ບໍ່ມີ MIC ໄດ້ຖືກລາຍງານມາກ່ອນສໍາລັບໂລຫະນີ້. ເນື່ອງຈາກຈຸລິນຊີຈຳນວນຫຼາຍ, ຍົກເວັ້ນເຊື້ອແບັກທີເຣຍທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງເກີນໄປ, ບໍ່ມີການເຄື່ອນໄຫວໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ (>100 °C), MIC ໃນເຫຼັກກ້າ 9% Cr ອາດຈະຖືກລະເລີຍໃນກໍລະນີດັ່ງກ່າວ. ເນື່ອງຈາກຈຸລິນຊີຈຳນວນຫຼາຍ, ຍົກເວັ້ນຈຸລິນຊີທີ່ມີຊີວິດຊີວາສູງ, ບໍ່ມີການເຄື່ອນໄຫວໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ (>100 °C), MIC ໃນເຫຼັກກ້າ 9% Cr ອາດຈະຖືກລະເລີຍໃນກໍລະນີດັ່ງກ່າວ. Поскольку многие микроорганизмы, за исключением гипертермофилов, неактивны в высокотемпературной , свсокотемпературной ,°Свсокотемпературной ср0 МедИрной стали с 9% Cr в таких случаях можно не учитывать. ເນື່ອງຈາກຈຸລິນຊີຫຼາຍຊະນິດ, ຍົກເວັ້ນຈຸລິນຊີທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ, ບໍ່ມີການເຄື່ອນໄຫວໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ (>100°C), MIC ໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ສາມາດຖືກລະເລີຍໃນກໍລະນີດັ່ງກ່າວ.由于除超嗜热菌外,许多微生物在高温环境(>100°C) 中不活跃,因此在这种情况主忋全钢中的MIC. 9% Cr 颃(>100 °C) Поскольку многие микроорганизмы, кроме гипертермофилов, не проявляют активности в высокотемперат), С0ных МПК в стали с 9% Cr в данном случае можно не учитывать. ເນື່ອງຈາກຈຸລິນຊີຫຼາຍຊະນິດ, ຍົກເວັ້ນຈຸລິນຊີທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ, ບໍ່ສະແດງກິດຈະກຳໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງ (>100 °C), MIC ໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ສາມາດຖືກລະເລີຍໃນກໍລະນີນີ້.ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ເມື່ອເຫຼັກ Cr 9% ຖືກນໍາໃຊ້ໃນສະພາບແວດລ້ອມທີ່ມີອຸນຫະພູມປານກາງ, ຕ້ອງມີມາດຕະການຕ່າງໆເພື່ອຫຼຸດຜ່ອນ MIC.
ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີຕ່າງໆ ແລະ ການປ່ຽນແປງຂອງມັນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນຊັ້ນຂອງວັດສະດຸທີ່ບໍ່ກັດກ່ອນ ແລະ ໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນໃນຊີວະພາບເມື່ອທຽບກັບນໍ້າ, ນອກເໜືອໄປຈາກການກັດກ່ອນແບບເລັ່ງລັດ (ຮູບທີ 5-7), ເຊິ່ງຊີ້ບອກຢ່າງແຂງແຮງວ່າການກັດກ່ອນນີ້ແມ່ນໄມໂຄຣໂຟນ. Ramirez ແລະ ຄະນະ 13 ລາຍງານການຫັນປ່ຽນ 3 ຂັ້ນຕອນ (FeOB => SRB/IRB = > SOB) ໃນລະບົບນິເວດຈຸລິນຊີທາງທະເລໃນໄລຍະເວລາ 6 ເດືອນ, ເຊິ່ງໄຮໂດເຈນຊັນໄຟດທີ່ຜະລິດໂດຍ SRB ທີ່ເສີມທາດສຳຮອງອາດຈະປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນການເສີມທາດ SOB ໃນທີ່ສຸດ. Ramirez ແລະ ຄະນະ 13 ລາຍງານການຫັນປ່ຽນ 3 ຂັ້ນຕອນ (FeOB => SRB/IRB => SOB) ໃນລະບົບນິເວດຈຸລິນຊີທາງທະເລໃນໄລຍະເວລາ 6 ເດືອນ, ເມື່ອໄຮໂດເຈນຊັນໄຟດທີ່ຜະລິດໂດຍ SRB ທີ່ເສີມດ້ວຍສານສອງຊະນິດອາດຈະປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນການເສີມດ້ວຍສານ SOB. Ramirez et al.13 сообщают о трехэтапном переходе (FeOB => SRB/IRB => SOB) в морской микробной экосистеме в течение в морской микробной экосистеме в течение сероводород, образующийся при вторичном обогащении SRB, может, наконец, способствовать обогащению SOB. Ramirez ແລະ ຄະນະ13 ລາຍງານການຫັນປ່ຽນສາມຂັ້ນຕອນ (FeOB => SRB/IRB => SOB) ໃນລະບົບນິເວດຂອງຈຸລິນຊີທາງທະເລໃນໄລຍະເວລາ 6 ເດືອນ, ບ່ອນທີ່ໄຮໂດເຈນຊັນໄຟດ໌ທີ່ເກີດຈາກການເສີມທາດ SRB ຄັ້ງທີສອງສາມາດປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນການເສີມທາດ SOB ໄດ້ໃນທີ່ສຸດ. Ramirez 等人13 报告了一个超过6 个月的海洋微生物生态系统中的三步转变(FeOB => SRB/IRB => SOB) 区中区产生的硫化氢可能最终有助于SOB的富集.Ramirez 等人 13报告了个超过超过 6 个月海洋微生物生态系统中的三海洋微生物生态系统中的三浬变轘。转变转变转变转变转变转变转变转变转变 r srb/IRB) , 其中次富 其中次富硫化氢可能 最终有助于 sob的富集. Ramirez et al.13 сообщили о трехступенчатом переходе (FeOB => SRB/IRB => SOB) в морской микробной экосистеме в те 6 котором сероводород, образующийся в результате вторичного обогащения SRB, может в конечом итогьта спостогьтаща SOB. Ramirez ແລະ ຄະນະ13 ໄດ້ລາຍງານການຫັນປ່ຽນສາມຂັ້ນຕອນ (FeOB => SRB/IRB => SOB) ໃນລະບົບນິເວດຂອງຈຸລິນຊີທາງທະເລໃນໄລຍະເວລາ 6 ເດືອນ, ເຊິ່ງໄຮໂດເຈນຊັນໄຟດທີ່ຜະລິດຈາກການເສີມທາດ SRB ຄັ້ງທີສອງອາດຈະປະກອບສ່ວນເຂົ້າໃນການເສີມທາດ SOB ໃນທີ່ສຸດ.McBeth ແລະ Emerson36 ໄດ້ລາຍງານການເສີມທາດ FeOB ໃນລະດັບປະຖົມ. ໃນລັກສະນະດຽວກັນ, ການເສີມສ້າງ FeOB ໃນຊ່ວງຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນແມ່ນສັງເກດເຫັນໄດ້ໃນການສຶກສານີ້, ແຕ່ການປ່ຽນແປງຂອງຈຸລິນຊີພ້ອມກັບຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນທີ່ສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ 1% ແລະ 2.25% Cr ແລະເຫຼັກຫລໍ່ໃນໄລຍະ 22 mo ແມ່ນ FeOB => IRB = > SRB (ຮູບທີ 7 ແລະ 8). ໃນລັກສະນະດຽວກັນ, ການເສີມສ້າງ FeOB ໃນຊ່ວງຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນແມ່ນສັງເກດເຫັນໄດ້ໃນການສຶກສານີ້, ແຕ່ການປ່ຽນແປງຂອງຈຸລິນຊີພ້ອມກັບຄວາມຄືບໜ້າຂອງການກັດກ່ອນທີ່ສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ 1% ແລະ 2.25% Cr ແລະເຫຼັກຫລໍ່ໃນໄລຍະ 22 mo ແມ່ນ FeOB => IRB => SRB (ຮູບທີ 7 ແລະ 8). Точно так же в этом исследовании наблюдается обогащение FeOB на ранней стадии коррозии, но микробные из мперет прогрессирования коррозии, наблюдаемые в углеродистых и 1% ແລະ 2,25% Cr сталях и чугуне в течение 22 врестя , смет собой FeOB => IRB => SRB (рис. 7 ແລະ 8). ໃນລັກສະນະດຽວກັນ, ໃນການສຶກສາຄັ້ງນີ້, ການເສີມສ້າງ FeOB ໃນໄລຍະຕົ້ນໆຂອງການກັດກ່ອນແມ່ນສັງເກດເຫັນໄດ້, ແຕ່ການປ່ຽນແປງຂອງຈຸລິນຊີໃນຂະນະທີ່ການກັດກ່ອນດຳເນີນໄປ, ເຊິ່ງສັງເກດເຫັນໄດ້ໃນເຫຼັກກາກບອນ, ເຫຼັກ Cr 1% ແລະ 2.25% ແລະເຫຼັກຫລໍ່ໃນໄລຍະ 22 ເດືອນ, ແມ່ນ FeOB => IRB => SRB (ຮູບທີ 7 ແລະ 8).同样,在本研究中观察到早期腐蚀阶段FeOB的富集,但在碳和1% 和2.25% Cr 钢以及超2过个月的铸铁中观察到的微生物随着腐蚀的进展而变化是FeOB => IRB => SRB(图7和8).同样,在本研究中观察早期腐蚀阶段 feob的富集,但碳蒌和 1%咶 2.25% Cr.25%的铸铁中到的微生物腐蚀的进展而变化 FEOB => IRB => SRB(图7和8). Аналогичным образом, в этом исследовании наблюдалось обогащение FeOB на ранних стадиях коррозии, но микро изменения, наблюдаемые в углеродистых и 1% ແລະ 2,25% Cr сталях и чугуне в течение 22 месяцев, были ририр. => IR. ໃນລັກສະນະດຽວກັນ, ການເສີມສ້າງ FeOB ໃນໄລຍະຕົ້ນໆຂອງການກັດກ່ອນໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນການສຶກສານີ້, ແຕ່ການປ່ຽນແປງທາງດ້ານຈຸລິນຊີທີ່ສັງເກດເຫັນໃນເຫຼັກກາກບອນ ແລະ ເຫຼັກ Cr 1% ແລະ 2.25% ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່ໃນໄລຍະ 22 ເດືອນແມ່ນ FeOB => IRB => SRB (ຮູບທີ 7 ແລະ 8).SRBs ສາມາດສະສົມໄດ້ງ່າຍໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳທະເລເນື່ອງຈາກຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄອອອນຊັນເຟດສູງ, ແຕ່ການເສີມສ້າງຂອງພວກມັນໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດຈະຖືກຊັກຊ້າຍ້ອນຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄອອອນຊັນເຟດຕ່ຳ. ການເສີມສ້າງ SRB ໃນນ້ຳທະເລໄດ້ຖືກລາຍງານເລື້ອຍໆ10,12,45.
ກ. ຄາບອນອິນຊີ ແລະ ໄນໂຕຣເຈນ ຜ່ານການເຜົາຜານພະລັງງານທີ່ຂຶ້ນກັບ Fe(II) ທາດເຫຼັກອອກໄຊ (ຈຸລັງສີແດງ [Dechloromonas sp.] ແລະ ສີຂຽວ [Sideroxydans sp.]) ແລະ ເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຫຼຸດຜ່ອນ Fe(III) (ຈຸລັງສີເທົາ [Geothrix sp. ແລະ Geobacter sp.]) ໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ຫຼັງຈາກນັ້ນເຊື້ອແບັກທີເຣັຍທີ່ຫຼຸດຜ່ອນຊູນເຟດແບບບໍ່ມີອົກຊີເຈນ (SRP) ແລະ ຈຸລິນຊີ heterotrophic ເສີມສ້າງໄລຍະການກັດກ່ອນທີ່ເຕີບໃຫຍ່ເຕັມທີ່ໂດຍການບໍລິໂພກສານອິນຊີທີ່ສະສົມໄວ້. ຂ. ການປ່ຽນແປງໃນຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນໂລຫະທີ່ທົນທານຕໍ່ການກັດກ່ອນ. ຈຸລັງສີມ່ວງ, ສີຟ້າ, ສີເຫຼືອງ, ແລະ ສີຂາວເປັນຕົວແທນຂອງເຊື້ອແບັກທີເຣັຍຈາກຄອບຄົວ Comamonadaceae, Nitrospira sp., Beggiatoacea, ແລະອື່ນໆຕາມລໍາດັບ.
ກ່ຽວກັບການປ່ຽນແປງໃນຊຸມຊົນຈຸລິນຊີ ແລະ ການເສີມສ້າງ SRB ທີ່ເປັນໄປໄດ້, FeOB ແມ່ນມີຄວາມສຳຄັນຫຼາຍໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ແລະ Dechloromonas ສາມາດໄດ້ຮັບພະລັງງານການເຕີບໂຕຂອງມັນຈາກການຜຸພັງ Fe(II). ຈຸລິນຊີສາມາດຢູ່ລອດໄດ້ໃນສື່ທີ່ມີອົງປະກອບຮ່ອງຮອຍ, ແຕ່ພວກມັນຈະບໍ່ເຕີບໂຕຢ່າງໄວວາ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ສະລອຍນ້ຳທີ່ໃຊ້ໃນການສຶກສານີ້ແມ່ນອ່າງລົ້ນ, ມີການໄຫຼເຂົ້າ 20 m3/h, ເຊິ່ງສະໜອງອົງປະກອບຮ່ອງຮອຍທີ່ມີໄອອອນອະນົງຄະທາດຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ. ໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ໄອອອນເຫຼັກຖືກປ່ອຍອອກມາຈາກເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່, ແລະ FeOBs (ເຊັ່ນ Dechloromonas) ໃຊ້ພວກມັນເປັນແຫຼ່ງພະລັງງານ. ຄາບອນ, ຟອສເຟດ ແລະ ໄນໂຕຣເຈນໃນປະລິມານໜ້ອຍທີ່ຕ້ອງການສຳລັບການເຕີບໂຕຂອງເຊວຕ້ອງມີຢູ່ໃນນ້ຳໃນຂະບວນການໃນຮູບແບບຂອງສານອິນຊີ ແລະ ອະນົງຄະທາດ. ດັ່ງນັ້ນ, ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດນີ້, FeOB ໃນເບື້ອງຕົ້ນຈະອຸດົມໄປດ້ວຍພື້ນຜິວໂລຫະເຊັ່ນ: ເຫຼັກກ້າຄາບອນ ແລະ ເຫຼັກຫລໍ່. ຕໍ່ມາ, IRBs ສາມາດເຕີບໃຫຍ່ ແລະ ໃຊ້ສານອິນຊີ ແລະ ທາດເຫຼັກອອກໄຊເປັນແຫຼ່ງພະລັງງານ ແລະ ຕົວຮັບເອເລັກຕຣອນສຸດທ້າຍ, ຕາມລຳດັບ. ໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນທີ່ເຕີບໃຫຍ່ເຕັມທີ່, ສະພາບທີ່ບໍ່ມີອາກາດທີ່ອຸດົມໄປດ້ວຍໄນໂຕຣເຈນຄວນຈະຖືກສ້າງຂຶ້ນຍ້ອນການເຜົາຜານອາຫານຂອງ FeOB ແລະ IRB. ດັ່ງນັ້ນ, SRB ສາມາດເຕີບໂຕໄດ້ໄວ ແລະ ທົດແທນ FeOB ແລະ IRB (ຮູບທີ 8a).
ເມື່ອບໍ່ດົນມານີ້, Tang ແລະ ເພື່ອນຮ່ວມງານໄດ້ລາຍງານການກັດກ່ອນຂອງເຫຼັກສະແຕນເລດໂດຍ Geobacter ferroreducens ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ ເນື່ອງຈາກການໂອນເອເລັກຕຣອນໂດຍກົງຈາກທາດເຫຼັກໄປຫາຈຸລິນຊີ46. ພິຈາລະນາ EMIC, ການປະກອບສ່ວນຂອງຈຸລິນຊີທີ່ມີຄຸນສົມບັດ EET ແມ່ນມີຄວາມສຳຄັນຫຼາຍ. SRB, FeOB, ແລະ IRB ແມ່ນຊະນິດຈຸລິນຊີຫຼັກໃນຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນໃນການສຶກສານີ້, ເຊິ່ງຄວນມີລັກສະນະ EET. ດັ່ງນັ້ນ, ຈຸລິນຊີທີ່ມີການເຄື່ອນໄຫວທາງໄຟຟ້າເຄມີເຫຼົ່ານີ້ສາມາດປະກອບສ່ວນເຮັດໃຫ້ເກີດການກັດກ່ອນຜ່ານ EET, ແລະອົງປະກອບຂອງຊຸມຊົນຂອງພວກມັນປ່ຽນແປງພາຍໃຕ້ອິດທິພົນຂອງຊະນິດໄອອອນຕ່າງໆ ເມື່ອຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນຖືກສ້າງຂຶ້ນ. ໃນທາງກົງກັນຂ້າມ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນເຫຼັກກ້າທີ່ມີ Cr 9% ແຕກຕ່າງຈາກເຫຼັກກ້າອື່ນໆ (ຮູບທີ 8b). ຫຼັງຈາກ 14 ເດືອນ, ນອກເໜືອໄປຈາກການເສີມດ້ວຍ FeOB, ເຊັ່ນ Sideroxydans, SOB47Beggiatoacea, ແລະ Thiomonas ກໍ່ໄດ້ຮັບການເສີມເຊັ່ນກັນ (ຮູບທີ 7i). ການປ່ຽນແປງນີ້ແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຈາກວັດສະດຸກັດກ່ອນອື່ນໆ, ເຊັ່ນເຫຼັກກ້າຄາບອນ, ແລະສາມາດໄດ້ຮັບອິດທິພົນຈາກໄອອອນທີ່ອຸດົມດ້ວຍໂຄຣມຽມທີ່ລະລາຍໃນລະຫວ່າງການກັດກ່ອນ. ສິ່ງທີ່ໜ້າສັງເກດຄື Thiomonas ບໍ່ພຽງແຕ່ມີຄຸນສົມບັດການຜຸພັງຂອງຊູນຟູຣ໌ເທົ່ານັ້ນ, ແຕ່ຍັງມີຄຸນສົມບັດການຜຸພັງ Fe(II), ລະບົບ EET, ແລະ ຄວາມທົນທານຕໍ່ໂລຫະໜັກ 48,49. ພວກມັນສາມາດອຸດົມສົມບູນໄດ້ຍ້ອນກິດຈະກຳການຜຸພັງຂອງ Fe(II) ແລະ/ຫຼື ການບໍລິໂພກເອເລັກຕຣອນໂລຫະໂດຍກົງ. ໃນການສຶກສາກ່ອນໜ້ານີ້, ຄວາມອຸດົມສົມບູນຂອງ Beggiatoacea ທີ່ຂ້ອນຂ້າງສູງໄດ້ຖືກສັງເກດເຫັນໃນ biofilms ເທິງ Cu ໂດຍໃຊ້ລະບົບຕິດຕາມກວດກາ biofilm ທີ່ບໍ່ຕໍ່ເນື່ອງ, ເຊິ່ງຊີ້ໃຫ້ເຫັນວ່າເຊື້ອແບັກທີເຣັຍເຫຼົ່ານີ້ອາດຈະຕ້ານທານກັບໂລຫະທີ່ເປັນພິດເຊັ່ນ Cu ແລະ Cr. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ແຫຼ່ງພະລັງງານທີ່ Beggiatoacea ຕ້ອງການເພື່ອການເຕີບໂຕໃນສະພາບແວດລ້ອມນີ້ຍັງບໍ່ທັນຮູ້ເທື່ອ.
ການສຶກສານີ້ລາຍງານການປ່ຽນແປງຂອງຊຸມຊົນຈຸລິນຊີໃນລະຫວ່າງການກັດກ່ອນໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ. ໃນສະພາບແວດລ້ອມດຽວກັນ, ຊຸມຊົນຈຸລິນຊີແຕກຕ່າງກັນໃນປະເພດຂອງໂລຫະ. ນອກຈາກນັ້ນ, ຜົນໄດ້ຮັບຂອງພວກເຮົາຢືນຢັນເຖິງຄວາມສຳຄັນຂອງ FeOB ໃນໄລຍະຕົ້ນຂອງການກັດກ່ອນ, ຍ້ອນວ່າການເຜົາຜານພະລັງງານຂອງຈຸລິນຊີທີ່ຂຶ້ນກັບທາດເຫຼັກສົ່ງເສີມການສ້າງສະພາບແວດລ້ອມທີ່ອຸດົມດ້ວຍສານອາຫານທີ່ຈຸລິນຊີອື່ນໆມັກເຊັ່ນ SRB. ເພື່ອຫຼຸດຜ່ອນ MIC ໃນສະພາບແວດລ້ອມນ້ຳຈືດ, ການເສີມ FeOB ແລະ IRB ຕ້ອງຖືກຈຳກັດ.
ໂລຫະເກົ້າຊະນິດໄດ້ຖືກນໍາໃຊ້ໃນການສຶກສານີ້ ແລະ ປຸງແຕ່ງເປັນທ່ອນຂະໜາດ 50 × 20 × 1–5 ມມ (ຄວາມໜາສໍາລັບເຫຼັກ ASTM 395 ແລະ 1%, 2.25% ແລະ 9% Cr: 5 ມມ; ຄວາມໜາສໍາລັບ ASTM A283 ແລະ ASTM A179: 3 ມມ). ມມ; ASTM A109 Temper 4/5 ແລະ ເຫຼັກສະແຕນເລດປະເພດ 304 ແລະ 316, ຄວາມໜາ: 1 ມມ), ມີສອງຮູ 4 ມມ. ເຫຼັກໂຄຣມຽມໄດ້ຖືກຂັດດ້ວຍກະດາດຊາຍ ແລະ ໂລຫະອື່ນໆໄດ້ຖືກຂັດດ້ວຍກະດາດຊາຍ 600 ກ່ອນທີ່ຈະຈຸ່ມ. ຕົວຢ່າງທັງໝົດໄດ້ຖືກ sonicated ດ້ວຍເອທານອນ 99.5%, ຕາກແຫ້ງ ແລະ ຊັ່ງນໍ້າໜັກ. ສິບຕົວຢ່າງຂອງໂລຫະແຕ່ລະຊະນິດໄດ້ຖືກນໍາໃຊ້ສໍາລັບການຄິດໄລ່ອັດຕາການກັດກ່ອນ ແລະ ການວິເຄາະ microbiome. ແຕ່ລະຕົວຢ່າງໄດ້ຖືກແກ້ໄຂໃນແບບຂັ້ນໄດດ້ວຍແຖບ PTFE ແລະ spacers (φ 5 × 30 ມມ, ຮູບເສີມ 2).
ສະລອຍນ້ຳມີປະລິມານ 1100 ແມັດກ້ອນ ແລະ ເລິກປະມານ 4 ແມັດ. ປະລິມານນ້ຳທີ່ໄຫຼເຂົ້າແມ່ນ 20 m3 h-1, ນ້ຳລົ້ນຖືກປ່ອຍອອກ, ແລະ ຄຸນນະພາບນ້ຳບໍ່ມີການປ່ຽນແປງຕາມລະດູການ (ຮູບເພີ່ມເຕີມທີ 3). ຂັ້ນໄດຕົວຢ່າງຖືກຫຼຸດລົງໃສ່ລວດເຫຼັກຍາວ 3 ແມັດທີ່ຫ້ອຍຢູ່ກາງຖັງ. ຂັ້ນໄດສອງຊຸດໄດ້ຖືກເອົາອອກຈາກສະລອຍນ້ຳໃນເວລາ 1, 3, 6, 14 ແລະ 22 ເດືອນ. ຕົວຢ່າງຈາກຂັ້ນໄດໜຶ່ງຖືກນຳໃຊ້ເພື່ອວັດແທກການສູນເສຍນ້ຳໜັກ ແລະ ຄິດໄລ່ອັດຕາການກັດກ່ອນ, ໃນຂະນະທີ່ຕົວຢ່າງຈາກຂັ້ນໄດອີກອັນໜຶ່ງຖືກນຳໃຊ້ສຳລັບການວິເຄາະຈຸລິນຊີ. ອົກຊີເຈນທີ່ລະລາຍໃນຖັງແຊ່ນ້ຳໄດ້ຖືກວັດແທກໃກ້ກັບໜ້າດິນ ແລະ ດ້ານລຸ່ມ, ເຊັ່ນດຽວກັນກັບຢູ່ກາງ, ໂດຍໃຊ້ເຊັນເຊີອົກຊີເຈນທີ່ລະລາຍ (InPro6860i, Mettler Toledo, Columbus, Ohio, USA).
ຜະລິດຕະພັນການກັດກ່ອນ ແລະ ຟິມຊີວະພາບໃນຕົວຢ່າງໄດ້ຖືກກຳຈັດອອກໂດຍການຂູດດ້ວຍເຄື່ອງຂູດພາດສະຕິກ ຫຼື ເຊັດດ້ວຍຜ້າຝ້າຍ, ແລະ ຫຼັງຈາກນັ້ນເຮັດຄວາມສະອາດໃນເອທານອນ 99.5% ໂດຍໃຊ້ອ່າງອາບນ້ຳ ultrasonic. ຫຼັງຈາກນັ້ນ, ຕົວຢ່າງໄດ້ຖືກແຊ່ລົງໃນສານລະລາຍຂອງ Clark ຕາມມາດຕະຖານ ASTM G1-0351. ຕົວຢ່າງທັງໝົດໄດ້ຖືກຊັ່ງນ້ຳໜັກຫຼັງຈາກການອົບແຫ້ງສຳເລັດແລ້ວ. ຄິດໄລ່ອັດຕາການກັດກ່ອນ (ມມ/ປີ) ສຳລັບແຕ່ລະຕົວຢ່າງໂດຍໃຊ້ສູດຕໍ່ໄປນີ້:
ບ່ອນທີ່ K ແມ່ນຄ່າຄົງທີ່ (8.76 × 104), T ແມ່ນເວລາການສຳຜັດ (h), A ແມ່ນພື້ນທີ່ຜິວທັງໝົດ (cm2), W ແມ່ນການສູນເສຍມວນສານ (g), D ແມ່ນຄວາມໜາແໜ້ນ (g cm–3).
ຫຼັງຈາກການຊັ່ງນໍ້າໜັກຕົວຢ່າງ, ຮູບພາບ 3 ມິຕິຂອງຕົວຢ່າງຫຼາຍໆຕົວຢ່າງໄດ້ຮັບໂດຍໃຊ້ກ້ອງຈຸລະທັດເລເຊີວັດແທກ 3 ມິຕິ (LEXT OLS4000, Olympus, ໂຕກຽວ, ຍີ່ປຸ່ນ).
ເວລາໂພສ: ວັນທີ 20 ພະຈິກ 2022


